Białe zęby domowym sposobem

Białe zęby domowym sposobem

Każdy pragnie mieć piękne i białe zęby, najlepiej osiągając taki efekt przy jak najmniejszym wkładzie energetycznym i finansowym. Istnieje kilka domowych sposobów, które pomogą rozjaśnić kolor uzębienia, nie niszcząc przy tym twardych tkanek zęba.

Od czego zależy kolor zębów?

Niestety, jest on zdeterminowany w dużej mierze genetyką. Zęby mogą być naturalnie śnieżnobiałe, ale też niestety żółte, a nawet szare. Duży wpływ na ich kolor mają też barwniki pochodzące np. z pożywienia, czy dymu papierosowego. Jeśli usunie się wszelkie osady i naloty ze szkliwa, można cieszyć się o wiele jaśniejszym uśmiechem.

Jak wybielić zęby?

Całkowicie bezpieczne wybielanie, które da dużą różnicę przed-po można przeprowadzić w gabinecie dentystycznym. Osady usuwa się podczas piaskowania zębów, a wybielanie można przeprowadzić specjalnymi preparatami zawierającymi nadtlenki wodoru czy karbamidu. Są to jednak kosztowne zabiegi, dlatego wiele osób szuka domowych sposobów na rozjaśnienie uśmiechu. Można to zrobić skutecznie, należy jednak zachować rozsądek, żeby nie wyrządzić sobie krzywdy.

Bezpieczne sposoby na jaśniejsze zęby

Chcąc uzyskać jaśniejszy uśmiech warto zadbać o prawidłowe szczotkowanie zębów. Dla większości osób poleca się metodę roll, nauczyć się jej można np. poprzez filmiki na YouTube. Szczoteczka powinna mieć odpowiednią twardość, jeśli naszym problemem jest duży osad, można używać naprzemiennie średniej i twardej. Jeśli chodzi o dobór pasty, większość tych “wybielających” działa dokładnie tak samo, ścierając osad z powierzchni zębów. Różnią się one współczynnikiem RDA, im większy tym większa ścieralność pasty. Aby nie zetrzeć sobie szkliwa, bezpiecznie jest stosować pastę z RDA maksymalnie 70, a dwa razy w tygodniu większym, np. 100. Większość dostępnych w drogeriach past ma bardzo wysoki współczynnik ścieralności, więc aby odbudować szkliwo po takiej kuracji można zastosować pasty z aminofluorkami, np. tzw. płynne szkliwo. Efektów należy spodziewać się po około dwóch tygodniach, jeśli szczotkujemy zęby dwa razy dziennie. Na rynku dostępne są też pasty, które zawierają substancję barwiącą dziąsła i język na czerwono, co sprawia, że zęby wydają się bielsze. Efekt nasuwa jednak skojarzenie z zapaleniem dziąseł, co niekoniecznie jest estetyczne.

Innym, popularnym, ale kontrowersyjnym sposobem na rozjaśnienie zębów jest nałożenie na nie pasty z węgla aktywnego. Taka pasta reaguje chemicznie z przebarwieniami, usuwając je, ale nie wolno nią szczotkować zębów, gdyż porysujemy szkliwo. Dostępne na rynku paski i żele wybielające również nie są polecane, za ich pomocą bardzo łatwo jest nabawić się nieestetycznych przebarwień. O wiele lepiej jest wykazać się delikatnością i cierpliwością, niż wyrządzić krzywdę swoim zębom.

Dodaj komentarz