Dobry stanik dla kobiet w ciąży i karmiących

Dobry stanik dla kobiet w ciąży i karmiących

Ciąża i pierwsze miesiące po urodzeniu dziecka to wyjątkowy czas, w którym kobieta powinna o siebie dbać szczególnie. I myślę tu zarówno o odpowiedniej diecie, dostosowanych do potrzeb i możliwości przyszłej mamy formach ruchu, jak i o wygodnym ubraniu i bieliźnie. A jak tę ostatnią dobierać w okresie ciąży? Na co zwracać szczególną uwagę przy jej kupnie? Oto kilka prostych rad.

W okresie ciąży i karmienia biust wymaga konkretnego bieliźnianego wsparcia. Jeśli mu go nie udzielimy, utraci jędrność i sprężystość, stanie się wiotki i zacznie smętnie zwisać, a my trafimy do grona kobiet narzekających na dramatyczne dla wyglądu skutki wydawania na świat potomstwa. Jak zatem nie dopuścić do zniekształcenia naszych skarbów i wabików na mężczyzn? Po prostu… kupić dobry stanik. Co mam na myśli, mówiąc „dobry”? Taki, który wykonany będzie z materiałów wysokiej jakości, np. z mikrofibry, która odprowadza wilgoć na zewnątrz i pozostawia piersi suche, i taki, który będzie miał odpowiedni rozmiar.

Tak, drogie panie, w okresie ciąży nic w tym zakresie się nie zmienia – biustonosz nie może być ani za luźny w obwodzie, ani za mały w miseczkach, a wszelkie uciekające do góry zapięcia, wylewające się piersi, wałeczki pod pachami i wpijające się fiszbiny nie wchodzą w grę. O tym, jak uniknąć tych błędów i jak dobrać właściwy rozmiar, pisałam już niejednokrotnie, a zatem nie będę po raz kolejny zanudzała nikogo brafittingowymi zasadami.

Do obowiązującego zestawu zaleceń dodam w zasadzie tylko jedno: nie kupuj na zaś, kupuj na teraz. Oznacza to tyle, że jeśli tylko stwierdzimy, że nasze piersi się powiększyły i dotychczasowy model jest już za mały, powinnyśmy zaopatrzyć się w większy stanik. Z zakupem nowego biustonosza nie czekajmy do momentu po urodzeniu czy zakończeniu karmienia, bowiem przez ten okres bielizna w niewłaściwym rozmiarze może wyrządzić sporo szkód naszym piersiom, np. je zniekształcić. Unikajmy również staników reklamowanych jako „rosnące”. Tak naprawdę naciągają się one wyłącznie w obwodzie i nie dają piersiom odpowiedniego podtrzymania.

Zaraz po porodzie najlepiej sięgnąć po model bez fiszbin, bowiem piersi są w tym czasie wyjątkowo wrażliwe, a proces wydzielania mleka nie jest jeszcze ustabilizowany. Po upływie miesiąca superwygodne nosidełka można zamienić na biustonosz zaopatrzony w fiszbiny, które zadbają o odpowiednie podtrzymanie powiększonych piersi i w specjalne, odpinane miseczki, która ułatwią karmienie maluszka. Można się spotkać z obawami, że fiszbiny uciskają kanaliki mleczne i powodują zatory, w związku z czym nie powinno się ich nosić, jednak do takiej sytuacji może dojść tylko wówczas, gdy biustonosz jest za mały, a fiszbiny nie obejmują całej piersi. Na okres ciąży i karmienia warto zaopatrzyć się również w bawełniany, bezfiszbinowy stanik na noc, który dzięki temu że utrzymuje piersi w miejscu, skutecznie zapobiega naciągnięciu się skóry.

A gdzie znaleźć takie macierzyńskie staniki? Spokojnie, specjalnych a do tego całkiem ładnych biustonoszy na czas ciąży i karmienia jest na rynku coraz więcej. Nawet jeśli nie uda ci się znaleźć poszukiwanego modelu w pobliskim butiku czy znanej sieciówce, sklepy internetowe będą miały dla ciebie całą masę ciekawych propozycji. Korzystanie z takiej formy zakupów jest dodatkowo o tyle wygodne, że biustonosze na spokojnie można przymierzać w domu, a nie pasujące modele odesłać z powrotem w ciągu kilku dni.