Czatowanie, czyli jak poznać drugiego człowieka w XXI wieku

Czatowanie, czyli jak poznać drugiego człowieka w XXI wieku

Czatowanie jest niewątpliwie jedną z wielu popularnych form spędzania czasu wolnego. Ta forma komunikowania się w sieci ze znajomymi, lub poznawania zupełnie nowych ludzi, pojawiła się w Polskich domach wraz z postępem technologii. Kiedy dostęp do komputera i Internetu przestał być trudnym do zrealizowania marzeniem, a ludzie zaczęli na co dzień korzystać z dobroci nowinek technologicznych, czaty bardzo zyskały na popularności. Pierwotnie polegały one wyłącznie na konwersacjach pisemnych, szybko jednak zaczęły pojawiać się również czaty audio, czy wideo.

W dzisiejszych czasach, kiedy mało kto może pozwolić sobie na chwilę dla siebie, Internet często jest głównym sposobem poznawania innych ludzi. W ciągłym zabieganiu, w drodze z pracy do domu, ciężko spotkać kogoś, przy kim warto byłoby się na chwilę zatrzymać.

Czatowanie w sieci jest owiane odrobiną kontrowersji. Choć robił to prawie każdy, wiele osób wciąż demonizuje taki rodzaj poznawania nowych osób, tłumacząc że nie jest on do końca bezpieczny. To trafne spostrzeżenie – nigdy nie mamy bowiem pewności, z kim tak naprawdę rozmawiamy.

Czy istnieje zatem sposób na bezpieczne czatowanie?

Oczywiście! Rozmowa – nawet za pomocą czatu – daje nam dużo informacji o drugim człowieku. Możemy zaobserwować jego reakcje na przekazywane mu informacje o sobie. Ważne są też pytania, które zadaje nam druga strona i analiza tego, co konkretnie interesuje ją o naszym życiu. Rozmowa przez Internet zdecydowanie nie jest sama w sobie niebezpieczna – trzeba pamiętać oczywiście o tym, że nie można nikomu podawać swoich danych osobowych, numerów kart kredytowych, czy dowodu osobistego. Zasady te dotyczą jednak nie tylko czatów Internetowych – to poufne dane, których nie powinniśmy pokazywać nikomu.

Największe potencjalne zagrożenie pojawia się jednak wtedy, gdy chcemy spotkać się z “człowiekiem zza szklanego ekranu”. Nigdy nie znamy rzeczywistych motywów tej pozornie ciekawej i niegroźnej osoby. Należy pamiętać, że spotkanie z osobą poznaną przez Internet  powinno odbywać się w dzień, w miejscach publicznych, w których ryzyko zrobienia nam krzywdy jest znacznie obniżone. Decyzja o wpuszczeniu takiej osoby do domu lub odwiedziny w jej mieszkaniu powinniśmy odwlec przynajmniej do momentu, w którym jasno będziemy w stanie stwierdzić, że możemy danej osobie zaufać.

Jak zacząć czatowanie?

Nie ma nic prostszego. W Internecie jest wiele czatów, z których może korzystać niemal każdy. Jednym z nich jest strona https://poczatuj.pl/czatek , na której bez większego wysiłku możemy poznawać nowych ludzi.
Pamiętając o wszystkich zasadach bezpieczeństwa, i już można bez przeszkód poznawać nowych ludzi! Kto wie, może trafisz na kogoś naprawdę wyjątkowego?

1 Comment

Dodaj komentarz