Freelancing – pomysły na zarabianie z domu

Freelancing – pomysły na zarabianie z domu

Wraz z coraz bardziej nieprzychylną sytuacją na rynku pracy oraz niskimi wynagrodzeniami, wiele osób myśli o rezygnacji z dotychczasowej pracy. Coraz więcej osób marzy też o możliwości pogodzenia życia zawodowego z domowym oraz możliwości pracy podczas jednoczesnego zwiedzania kraju oraz świata. Stąd rośnie w Polsce popularność freelancingu.

Freelancer, czyli kto?

Freelancerem, czyli wolnym strzelcem, określa się osobę, która nie pracuje na etacie i wykonuje różnego rodzaju zadania na umowy inne niż umowa o pracę. Określenia tego nie używa się jednak w stosunku do osób wykonujących rozmaite prace fizyczne. Freelancerzy to osoby pracujące zdalnie, wykonujące dla różnych podmiotów usługi w dziedzinie pisania tekstów, tłumaczeń, IT, projektowania i wielu innych dziedzin, które dają możliwość zdalnej pracy przez Internet.

Kiedy zostać freelancerem na pełen wymiar czasu?

Jeżeli nie jest się wykwalifikowanym specjalistą lub nie posiada się dostatecznej liczby klientów, dla których będzie się wykonywać stale zlecenia, lekkomyślnym jest rezygnowanie z dotychczasowego etatu. Wyjątkiem jest posiadanie zasobów finansowych, które pozwolą na przetrwanie chociażby pierwszych dwóch miesięcy, które poświęci się na pozyskanie jak największej liczby osób i firm, z którymi będzie się współpracować.

Podstawowe narzędzia freelancera i ich koszty

Praca z domu nie generuje co prawda wysokich kosztów wynajmu pomieszczenia będącego siedzibą tego biznesu, co wcale nie oznacza jednak bezkosztowego charakteru takiej pracy. Freelancer musi być przede wszystkim wyposażony w dobry i niezawodny komputer, najlepiej laptopa. W zależności od tego, jakich usług będzie się podejmował, musi zainwestować w dopasowane dla siebie rozwiązanie w tym zakresie.

Freelancer zajmujący się pisaniem tekstów na zlecenie potrzebuje w miarę prostego urządzenia, które będzie jednak wyposażone w odpowiednią ilość pamięci RAM, aby udźwignąć wiele zakładek przeglądarki otwartych podczas pisania. Grafik komputerowy lub projektant musi jednak posiadać sprzęt z najwyższej półki.

Przed porzuceniem etatu powinno się więc zakupić laptopa i dobrze, by było to urządzenie nowe, które gwarantuje bezawaryjność. Nowe generacje sprzętu działają także bardzo długo na jednym ładowaniu, co umożliwi bezstresową pracę w podróży. Jako że nie każdy jest w stanie od razu pozwolić sobie na nowy sprzęt, a często chęć szybkiego rozpoczęcia przygody z freelancingiem jest niezwykle silna, warto pomyśleć o zakupie komputera, biorąc kredyt gotówkowy.

Freelancing już na dobre zagościł w naszym kraju i coraz więcej osób porzuca etat, pracując sama na siebie. Trend ten stale rośnie, czemu sprzyjają zmiany społeczno-ekonomiczne i bunt przeciwko wyzyskowi pracowników przez ich pracodawców. W przypadku braku satysfakcji ze swojego miejsca pracy warto spróbować tej formy zarabiania i jednocześnie stylu życia.

 

Dodaj komentarz