Gwasz – jak zacząć?

Gwasz – jak zacząć?

Gwasze to farby, które mają długą historię za sobą, a dziś coraz częściej są wybierane przez doświadczonych, jak i początkujących malarzy. Wszystko to przez swoją dostępność, która wiąże się z podobieństwem do akwareli, ale jednak innymi możliwościami, które często przyciągają artystów. Bardzo często jednak można spotkać się z problemem braku wiedzy, jak można zacząć malować gwaszami. Nie jest to tak trudne. Jak tego dokonać?

Gwasze – czym są?

Przed rozpoczęciem pracy z gwaszami, warto byłoby dowiedzieć się trochę o nich dowiedzieć. Należą one do rodziny farb wodnych, co jest źródłem podobieństw z akwarelami. Jednak różnią się one od nich w wielu aspektach.

Gwasze, w przeciwieństwie do akwareli, dają całkowicie inny efekt końcowy. Praca po wyschnięciu będzie matowa i dość płaska, co sprawia, że dają one wiele nowych możliwości. Poza tym warto też wspomnieć o braku konieczności używania papieru z dużą gramaturą w przypadku gwaszy. Z racji na mniejsze rozwodnienie, mogą one być stosowane również na zwykłym bloku technicznym, bądź nawet szkicowniku.

Polecamy gwasze: Holbein Acryla Gouache

Gwasze – co będzie potrzebne?

Oczywiście listę potrzebnych rzeczy trzeba zacząć od samych gwaszy. Nie trzeba na początku kupować całej feerii kolorów – warto zakupić tylko 2-3, aby sprawdzić, czy ten sposób malowania jest dla nas ciekawy i komfortowy.

Kolejnym elementem będzie papier, przy którym istnieje większe pole do manewru w przypadku gwaszy. Gramatura, jak zostało już wspomniane, nie jest tak ważna. Nawet powinna być z lekka niższa, niż w przypadku farb akwarelowych.

Potrzebne jeszcze będą pędzle. Dla wszystkich użytkowników akwareli to nie będzie problem, gdyż pędzie się nie różnią, choć raczej odradza się stosowania ich naturalnych wersji przy gwaszach – syntetyczne będą lepszym wyborem.

Jak malować gwaszami?

Tak naprawdę można malowanie gwaszami podzielić na dwa sposoby – ten bardziej podobny do akwareli, jak i ten, który bardziej przypomina malowanie akrylami.

Największą różnicą pomiędzy obiema technikami jest ilość wody użytej do rozdrobnienia gwaszy. Im więcej wody, tym bardziej akwarelowe uczucie – im mniej, tym bardziej akrylowe. Techniki te różnią się też efektami. Delikatne krycie otrzymamy przy akwarelowym malowaniu, a większe przy akrylowych.

Dodaj komentarz