Jak wybrać stół do jadalni?

Jak wybrać stół do jadalni?

Wybór stołu do jadalni jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż mogłoby się nam wydawać. Nie wszyscy mają bowiem świadomość, w jaki sposób wkomponować ten mebel w nasze wnętrza. Kolejną kwestią jest umiejscowienie jadalni. Może ona bowiem znajdować się w salonie, w kuchni bądź być zupełnie odrębnym pomieszczeniem. Dobór odpowiedniego stołu do jadalni będzie zależał także od kształtu oraz wielkości pomieszczenia, oświetlenia czy liczby domowników.

Jaki stół do jadalni wybrać?

Zdecydowanie najbardziej uniwersalny będzie stół rozkładany, którego powierzchnię użytkownicy będą mogli zmieniać według aktualnych potrzeb. Mebel będzie jednak wymagał odpowiedniej przestrzeni. Należy mieć świadomość, że rozkładany i wygodny stół dla ośmiu osób będzie potrzebował około 12 m². Ponadto, należy uwzględnić, aby był odsunięty od ścian i mebli przynajmniej o 60 cm. Musi być również możliwość wygodnego obejścia takiego stołu.

Warto wiedzieć, że okrągły stół będzie zajmował w jadalni optycznie mniej miejsca w porównaniu do stołu rozkładanego. Mebel będzie świetnie wyglądał na środku danego pomieszczenia. Znacznie słabiej będzie jednak prezentował się w kącie. Niedocenianą korzyścią okrągłego stołu jest podział miejsc, który sprawia, że wszystkie osoby czują się równe.

Z kolei prostokątny stół jest bardziej uniwersalny w odniesieniu do okrągłego. Można bez żadnego problemu umieścić go w narożniku danego pomieszczenia, a także na jego środku. Niestety miejsca przy stole prostokątnym nie będą równorzędne.

Niecodzienne rozwiązanie

Bardzo dobrym rozwiązaniem może być podłużny stół charakteryzujący się zaokrąglonymi narożnikami, przykładem może być stół eliptyczny. Ponadto, opływowy kształt występuje zarówno w wersji tradycyjnej, jak i nowoczesnej. Ogromną wygodą dla użytkowników jest brak ostrych kantów.

Stół do jadalni z kamiennym blatem

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie stół posiadający twardą oraz gładką powierzchnię. Powinien być również bardzo odporny na zarysowania i wilgoć. Warto pamiętać, żeby stół był łatwy do czyszczenia. W mniejszych pomieszczeniach mebel ten może prezentować się  zbyt masywnie.

Stół do jadalni z drewnianym blatem

Ogromną korzyścią z zakupu stołu z drewnianym blatem jest możliwość jego odnowienia i ewentualnego przemalowania po pewnym czasie. Bardzo duże znaczenie będzie miał w tym przypadku rodzaj drewna. Trzeba mieć świadomość, że blat z miękkiego drewna np. sosnowego jest wrażliwy na uderzenia i zadrapania.  Najbardziej wytrzymałe będą natomiast stoły z blatem wykonanym z drewna drzew liściastych.

Stół do jadalni z laminowanym blatem

Warto wiedzieć, że wybierając materiał na blat można zdecydować się także na blat laminowany, który jest odporny zarówno na wysoką temperaturę jak i zaplamienia. Z kolei blaty z płytek ceramicznych, mimo swojego nieodpartego uroku, są bardzo wrażliwe na uderzenia.

Dodaj komentarz