Kiedy dziecko zaczyna widzieć i słyszeć?

Kiedy dziecko zaczyna widzieć i słyszeć?

Jeżeli jesteś w ciąży rozwój Twojego maluszka jest dla Ciebie na pewno bardzo ważny i jesteś ciekawa tego jak on przebiega. Oprócz zdrowia dziecka interesuje Cię kiedy zaczyna on widzieć i kiedy rozwija się u niego słuch. Niektóre procesy mają miejsce jeszcze w Twoim łonie, a część z nich przebiega tuż po narodzinach. Jesteś ciekawa od kiedy dziecko słyszy, a kiedy widzi? Oba te zmysły rozwija się w różnej kolejności i są ciekawym procesem.

Kiedy dziecko zaczyna rozpoznawać rodziców?

Tuż po narodzinach wzrok jest najmniej ukształtowanym zmysłem u dziecka. Na samym początku noworodek widzi dwuwymiarowo. Znaczy to tyle, że nie potrafi on odróżniać rzeczy dalszych i bliższych. Wszystko jest spłaszczone i znajduje się na jednej planszy. Trochę podobnie jak w starszych grach typu platformówki na konsolę. Dziecko lepiej widzi też na obrzeżach pola wzrokowego, aniżeli w jego centrum. Podobnie jest z ostrością. Przykładowo jeżeli dana osoba znajduje się ponad 30 cm dalej, dla noworodka jest ona niewyraźna i zamglona. Ostrość widzenia będzie się zwiększała z każdym tygodniem. Lekarze przyjmują że zmysł ten jest w pełni rozwinięty dopiero w okolicach 6 roku życia. Wtedy też można mówić o ewentualnych wadach wzroku i zastosować korekcję w razie potrzeby.

Czy dziecko w brzuchu mnie słyszy?

Każda kobieta, która jest w ciąży mówi do swojego nienarodzonego jeszcze dziecka. Doświadczenie pokazuje jej że malec uspokaja się słysząc jej głos albo nawet wybraną muzykę. Jak to jest jednak naprawdę? Kiedy dziecko słyszy w brzuchu?

Pęcherzyki słuchowe zaczynają się rozwijać już cztery tygodnie po zapłodnieniu. Właściwe uszy można rozróżnić na USG już w siódmym tygodniu ciąży. Sam aparat słuchowy ujawnia się jednak dopiero w okolicach końca 1. trymestru ciąży i dojrzewa do 14. tygodnia. Lekarzom udało się dojść do wniosku, że pięciomiesięczne dziecko może odbierać już dźwięki z otoczenia. Słyszy nie tylko głos mamy ale również hałas ulicy, telewizję czy nawet muzykę. Stałym dźwiękiem które do niego dociera są zaś wszystkie procesy, które zachodzą w ciele. Towarzyszą mu stale uderzenia serca, burczenie brzucha, praca naczyń krwionośnych i wiele innych. Wszystko zaś odbywa się w wodach płodowych, fale dźwiękowe dosłownie płyną do naszego maluszka. I nie jest to wcale takie ciche. Co prawda dźwięk jest stłumiony ale bardzo czuły, osiąga on natężenie od 30 do 96 decybeli, kiedy my odbieramy dźwięki o natężeniu 50-60 decybeli. Nic dziwnego więc, że dziecko jest tak wrażliwe na odgłosy z otoczenia. Głos mamy uspokaja go i zapewnia o bezpieczeństwie, ale kiedy tylko pojawi się nieprzyjemny hałas taki jak czyjś krzyk, dziecko potrafi o tym mamę zakomunikować w znany nam sposób.

W przygotowaniu artykuły pomógł portal: https://redtips.pl/

Dodaj komentarz