Mleko modyfikowane dla wcześniaków

Mleko modyfikowane dla wcześniaków

Dzieci, które są wcześniakami i z różnych względów karmione były w szpitalu mlekiem modyfikowanym, również po powrocie do domu powinny być karmione odpowiednimi mieszankami mleka modyfikowanego. Mleko modyfikowane dla wcześniaków jest specjalne, ze względu na słabiej rozwinięte się narządy oraz problemy z jedzeniem. O wyborze mleka modyfikowanego, które ma zostać podawane wcześniakowi, decyduje lekarz prowadzący. Należy kierować się jego wskazówkami i nie decydować się na podawanie zwykłego mleka modyfikowanego.

Jakie mleko dla wcześniaka? Co powinno zawierać?

Niemowlęta, które są przedwcześnie urodzone, mogą mieć problemy ze ssaniem oraz z połykaniem, czyli czynnościami, które powinny opanować do perfekcji, aby rozwijać się w prawidłowy sposób. Zazwyczaj dzieci, które urodzone są przedwcześnie, nie mają wykształconych tych umiejętności, ponieważ w szpitalu karmione były przez rurkę w gardle lub nosie, inaczej nazywaną sondą. Wcześniaki zazwyczaj rodzą się zza niską wagą, przez co mleko modyfikowane, które jest dla nich przeznaczone, powinno mieć zwiększoną liczbę kalorii, tak aby rozwijały się w odpowiedni sposób. Na rynku jest wielu producentów, którzy w swojej ofercie mają mleka modyfikowane dla wcześniaków.

Mleko modyfikowane dla wcześniaków https://gemini.pl/kategoria/dziecko/zywienie-dziecka/mleka-dla-dzieci/dla-wczesniakow powinno zawierać przede wszystkim więcej kalorii i białka, które zapewnią odpowiedni rozwój dziecka. Ponadto w mleku modyfikowanym dla wcześniaka powinno znaleźć się więcej cynku, witamin, fosforu oraz wapnia. Wszystkie te składniki niezbędne są dla prawidłowego rozwoju wcześniaka. Mleko dla wcześniaków musi być lekkostrawne, dzięki czemu będzie odpowiednie dla delikatnego układu pokarmowego. Dodatkowo na rynku pojawia się wiele mlek modyfikowanych, które przeznaczone są dla niemowląt, u których lekarz stwierdził alergię między innymi na białko sojowe, nietolerancję sacharozy, laktozy, czy na białka mleka krowiego. Bardzo ważne jest to, aby mleko wcześniaka dobrane było w odpowiedni sposób, który zapewni mu odpowiedni rozwój.

W jaki sposób zachęcić wcześniaka do jedzenia?

Przede wszystkim, jeżeli dziecko je mniej w domu, aniżeli jadło w szpitalu lub nie rozwija się w odpowiedni sposób, powinniśmy zgłosić się do pediatry. Jak zostało to wyżej wspomniane dzieci urodzone przedwcześnie, nie mają wykształconego instynktu ssania oraz połykania, przez co mogą jeść mniej. Dlatego przy karmieniu wcześniaka bardzo ważny jest również sposób, w jaki podawane jest jedzenie.

Pierwszym sposobem na nakarmienie wcześniaka jest odbijanie w trakcie karmienia. Dzięki temu sposobowi brzuszek maleństwa zostanie opróżniony z powietrza i zostanie więcej miejsca na mleko. Dzięki odbijaniu w trakcie karmienia dziecko będzie jeść wolniej, co spowoduje, że zje więcej pokarmu. Drugim ważnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, gdy chcemy nakarmić maleństwo, jest to, czy jest ono głodne. Pierwsze oznaki, jak ssanie pięści czy kocyka powinno nam dać do wiadomości, że wcześniak jest głodny.