Jak zdrowo korzystać z błonnika w tabletkach?

Jak zdrowo korzystać z błonnika w tabletkach?

Błonnik skutecznie pomoże Ci w walce z wieloma dolegliwościami, a do tego jest dostępny w wygodnej do stosowania formie. Cudowny środek? Na pewno zbliża się do ideału!

Czepiamy się wszystkiego, by być zdrowym – poszukiwania nie zawsze jednak są owocne. Tymczasem recepta znajduje się bliżej niż nam się wydaje – trzeba się racjonalnie odżywiać. To najlepsze panaceum.

Liść sałaty z wodą? Zdecydowanie NIE!

Nie chodzi o żadne głodzenie, bo nie tędy droga. Zbilansowana dieta polega na dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów. Ważne jest, by w naszej diecie nie zabrakło błonnika, który ma drogocenny wpływ na nasze zdrowie.

Błonnik – lek niemal od wszystkiego

Działa jak miotełka, określa się go mianem zdrowego wypełniacza. Dlaczego? Z racji swoich wyjątkowych właściwości. Błonnik poleca się jako środek profilaktyczny i leczniczy w wielu schorzeniach. Nadwaga, otyłość, problemy z cholesterolem? Cukrzyca, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca? Nadciśnienie, kamienie kałowe, uchyłkowatość jelit, hemoroidy? Błonnik pomoże Tobie w walce z tymi dolegliwościami! Skraca on czas przechodzenia pokarmu przez przewód pokarmowy, usuwa niestrawione resztki. Wiąże jony szkodliwych substancji, wyłapuje niezużyte cząsteczki cholesterolu, chłonie jak gąbka wodę i dzięki temu znacznie zwiększa objętość w jelitach. Do tego redukuje wchłanianie glukozy, spowalnia tempo wydzielania insuliny i podnosi wrażliwość na nią. Co sprawia, że błonnik jest taki dobry?

Błonnik to kompleks substancji pochodzenia roślinnego, który nie jest do końca trawiony, a co jest jego główną, unikalną zaletą. Nasz organizm nie trawi np. celulozy i ligniny (te substancje budujące błonnik znajdziemy w warzywach, ziarnach zbóż), bo nie posiadamy odpowiednich enzymów. Natomiast pektyny (substancje również budujące błonnik, występują w owocach) ulegają tylko niewielkim przemianom, ale efektywnie wspomagają działanie mikroflory bakteryjnej. Nietrawienie nie ma w tym przypadku nic wspólnego z niestrawnością! Niestrawność to zaleganie jedzenia w przewodzie pokarmowym, wzdęcia, nieprzyjemne gazy, bóle brzucha. Błonnik, jako że działa jak miotełka – te jedzenie jeszcze popycha. Paradoksalnie fakt, że błonnik nie jest trawiony, wpływa na naszą korzyść.

Błonnik w tabletkach zawsze przy Tobie

Nie każdy z nas może sobie pozwolić na zbilansowaną dietę, w której nie zabraknie błonnika. Kto z nas nie chciałby dostarczać naszemu organizmowi więcej warzyw, owoców, orzechów, produktów z nieprzetworzonego ziarna (np. ciemnego pieczywa, płatków owsianych, kasz, otrąb)? To jednak wymaga zmiany nawyków. Poza tym może nastręczać pewnych trudności organizacyjno-logistycznych. Skądś znają to osoby podróżujące, które żywią się w bufetach, hotelowych restauracjach i do tego nieregularnie. Na szczęście istnieje błonnik w tabletkach (albo w postaci sproszkowanej)! Błonnik w tabletkach nie zajmie wiele miejsca, dlatego łatwo go ze sobą zabrać w delegację i wygodnie można go zażyć przed jedzeniem, np. w pociągu, samolocie czy taksówce. Pamiętaj, że błonnik trzeba popić pół godziny przed planowanym posiłkiem, aby – po popiciu wodą – błonnik zdążył napęcznieć i zmniejszyć uczucie głodu, a tym samym wpłynął na ilość dostarczanych kalorii.

Właściwe nawadnianie jest bardzo ważne! Błonnik działa tylko w połączeniu z płynami (najlepiej jednak, gdyby to była woda). W przeciwnym razie mogą wystąpić zaparcia, ból brzucha.

Stosuj błonnik z umiarem! Zbyt duża, długotrwała suplementacja błonnikiem może obniżyć wchłanianie wapnia, cynku i żelaza oraz pogorszyć działanie niektórych leków i suplementów.
Trzeba po prostu – z głową, a wszystko będzie w jak najlepszym porządku.

Ruszaj z głową! Bierz błonnik w tabletach w torbę i udanej, zdrowej podróży bez kłopotów!

Dodaj komentarz