Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając firmę, której chcemy zlecić montaż dużych przeszkleń

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając firmę, której chcemy zlecić montaż dużych przeszkleń

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając firmę, której chcemy zlecić montaż dużych przeszkleń
Należy wiedzieć, że jeśli w naszym projekcie jest duże okno tarasowe lub witryna stała, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych rzeczy. Szukając firmy, która ma nam sprzedać i zamontować okna (Kraków poleca okno-classic.pl), sprawdźmy, czy podoła ona temu zadaniu. Oto 5 istotnych kwestii, na które potencjalny klient powinien zwrócić uwagę:

Wizyta na budowie

Jeśli mamy nietypowy projekt, duże okno tarasowe lub ciężką szybę na stałej witrynie lub generalnie nie jesteśmy pewni wytypowanej firmy, warto wówczas poprosić sprzedawcę okien o zorganizowanie wizyty na budowie, gdzie niedawno firma ta wykonywała prawidłowy montaż podobnych konstrukcji. Jeśli dystrybutor okien to rzetelna firma z doświadczeniem, to z odwiedzeniem takiej budowy z zakończonym montażem nie powinno być żadnego problemu. To najprostszy sposób, aby zweryfikować jakość okien i jakość montażu. Jeśli jednak w wybranym przez nas salonie okien nie ma możliwości, aby pojechać z handlowcem na taką inwestycję w okolicy (na przykład z uwagi na środek sezonu i brak czasu), poprośmy o zdjęcia z realizacji. To już nie powinno stanowić kłopotu.

Sprzęt do szklenia dużych konstrukcji

Jeżeli zamawiamy ciężkie szyby lub okna wielkogabarytowe, upewnijmy się, że wybrana przez nas firma posługuje się specjalistycznym sprzętem do montażu takich okien. Przyssawki do szkła, mini żurawie czy manipulatory – to urządzenia, które ekipie monterskiej nie powinny być obce. Warto poprosić handlowca, z którym rozmawiamy, o pokazanie kilku zdjęć z montażu dużych przeszkleń. Jeśli firma ma doświadczenie w sprzedaży i montażu dużych szyb i okien ważących kilkaset kilogramów, powinna sprawnie posługiwać się takimi urządzeniami. Żaden inwestor z pewnością nie chciałby, aby to właśnie na jego budowie wybrana firma uczyła się i testowała wykorzystanie takich maszyn. Nie mówiąc już o zakupie ciężkich okien czy witryn z dużymi szybami w firmie, która w ogóle nie korzysta z takiego specjalistycznego sprzętu. Takich dystrybutorów lepiej omijać.

Przygotowanie otworu pod prawidłowy montaż

Ciepły montaż, szczelny montaż, montaż pasywny, standardowy montaż okien – jaki wybrać? Pamiętajmy, są tylko dwa rodzaje montażu okien. Prawidłowy i nieprawidłowy. Jeśli zbieramy oferty na duże okna tarasowe lub witryny, które nierzadko kosztują kilkanaście a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, upewnijmy się, że będą zamontowane w sposób prawidłowy. Najlepiej wybrać firmę, która w swojej ofercie ma tylko montaż prawidłowy (kompletny, czyli z uszczelnieniem miejsc styku okno-mur). Wtedy mamy pewność, że nasze okna będą zamontowane zgodnie z normami i przepisami prawa budowlanego. Do prawidłowego montażu konieczne jest odpowiednie przygotowanie otworów okiennych. Powinny być oczyszczone i wyrównane wodoodporną zaprawą. Tylko wtedy mamy gwarancję, że okna po instalacji będą spełniały deklarowane przez producenta parametry. Jak prawidłowo przygotować otwory, powinien nam powiedzieć handlowiec oferujący stolarkę.

Stabilne podparcie i brak regulacji

Warto wiedzieć, że duże przeszklenia stałe oraz okna tarasowe typu HS nie wybaczają żadnych błędów montażowych. I to nie tylko takich widocznych gołym okiem, ale też takich, których nie widać. Bardzo istotną sprawą jest stabilne, trwałe i pełne podparcie na całej szerokości konstrukcji okiennej. Okna typu HS nie mają żadnej regulacji. Jeśli przy montażu coś pójdzie nie tak i okno „zapracuje”, to w przyszłości nie będzie możliwości jego podregulowania, a codzienne użytkowanie może stać się uciążliwe. Jeśli chodzi o duże okna typu Fix (nieotwierane), gdzie występują szyby ważące po kilkaset kilogramów, sprawa wygląda podobnie. Podczas montażu wszystko może iść jak należy – ekipa ustawi prawidłowy pion, poziom, przekos, płaszczyznę. Ale jeśli konstrukcja nie będzie prawidłowo podparta i z czasem „zapracuje”, to mogą pojawić się naprężenia w szybie, która pod swoim ciężarem może pęknąć nawet rok po montażu w mocno słoneczny dzień. Wtedy już z reguły jest zrobiona elewacja, posadzki, tynki i wymiana takiej konstrukcji lub poprawienie montażu jest niestety wręcz niemożliwe. Dlatego też, rozmawiając ze sprzedawcą, warto zapytać, jak będzie wyglądał montaż oraz w jaki sposób będą podparte ciężkie konstrukcje. Każdy producent dający gwarancję na swoje okno odrzuci zgłoszenie reklamacyjne, jeśli stwierdzi, że okno „zapracowało”, opuściło się pod swoim ciężarem lub też montaż nie był prawidłowy i zgodny z wytycznymi producenta.

Doświadczenie

Należy wiedzieć, że z reguły duże przeszklenia robią największy efekt „wow”. Dlatego też naturalnym jest, że sprzedawcy okien chętnie fotografują czy nawet filmują swoje realizacje, gdzie występują duże okna tarasowe HS lub witryny z potężnymi szybami. Dlatego też, jeśli w naszym projekcie mamy takie okna poprośmy sprzedawcę o materiały z udokumentowanymi, podobnymi do naszych, realizacjami. Jeśli firma ma w swym portfolio takie realizacje, na pewno sama będzie chciała się nimi pochwalić. Jeśli natomiast obsługujący nas handlowiec będzie wymijająco odpowiadał na prośby o pokazanie zdjęć inwestycji z dużymi przeszkleniami, niech to będzie dla nas sygnał ostrzegawczy, aby lepiej przyjrzeć się firmie, w której prosimy o wycenę – i warto sobie zadać pytanie, ze być może nie ma ona doświadczenia z taką stolarką?

Dodaj komentarz