Okna dachowe zdalne i energooszczędne

Okna dachowe zdalne i energooszczędne

Okna dachowe zwane też połaciowymi montuje się najczęściej w nowych domach dysponujących użytkowym poddaszem. Ich zadaniem jest doświetlenie poddasza. Jeszcze do niedawna okna dachowe mogły być montowane wyłącznie w dachach o nachyleniu przekraczającym 15°. Dzisiaj dostępne są również dla dachów całkowicie płaskich dzięki technologi, która wprowadziła specjalną podpórkę i kołnierz uszczelniający. W sprzedaży jest wiele rozmaitych modeli, zróżnicowanych cenowo i technologicznie.

Okna energooszczędne 

Planując zakup okna dachowego warto zwrócić uwagę na modele gwarantujące energooszczędność. Cechę tę buduje zastosowanie trzech szyb oraz innowacyjna konstrukcja okiennych profili. Trzy szklane tafle uzupełnione są dwiema komorami wypełnionymi argonem. Dzięki temu współczynnik przenikalności cieplnej wynosi Uw=1,1 (W/m2K). Wybierając okna do domu warto już teraz kierować się współczynnikiem przenikalności cieplnej, który za kilka lat znajdzie się w obowiązujących przepisach unijnych.

Dodatkowo wysoka energooszczędność okna wynika ze specjalnej konstrukcji szyby, która pozyskuje energię słoneczną z zewnątrz. Zdolność tę określa się współczynnikiem przepuszczalności energii całkowitej. Okna dachowe energooszczędne wyposażone są, tak jak inne modele, w uszczelki chroniące przed chłodem i utratą ciepła a jednocześnie zapewniającymi użytkownikom wyższą dźwiękoszczelność.

Energia słoneczna otwiera też okna 

Warto zwrócić uwagę na dodatkowy sposób wykorzystywania kumulującej się w oknach energii słonecznej. Pomysł na solarne okna dachowe rozwiązuje sprawę ich otwierania i zamykania, która to czynność, zwłaszcza przy poddaszach użytkowych, czyli wysokich, zniechęcała do tej pory wielu użytkowników. Wystarczy na zewnętrznej części oblachowania okna zamontować panel solarny gromadzący energię słoneczną. Gdy ta słoneczna bateria jest całkowicie naładowana, przy jej pomocy można zamknąć i otworzyć nawet 300 razy okno. Bateria wykorzystuje w tak minimalnym stopniu skumulowaną energię, że nawet zimą czy w trakcie opadów śniegu będzie z powodzeniem funkcjonowała.

Otwieranie i zamykanie okien  wykonuje się przy pomocy pilota/panelu służącego do sterowania. Będzie on działał w każdej części domu, nie trzeba użyć go stojąc pod oknem. Panel służy przede wszystkim do programowania funkcji dla rolet i ustalania ich pracy w ciągu dnia.

Energooszczędność i  zdalne sterowanie to współczesne synonimy domu inteligentnego i zrównoważonego, gdzie najnowsze rozwiązania technologiczne wykorzystuje się do lepszej korelacji z otoczeniem.

Dodaj komentarz