Oszczędność energii, czy warto wykonać audyt energetyczny?

Oszczędność energii, czy warto wykonać audyt energetyczny?

W ciągu ostatnich lat tematy takie, jak oszczędność energii, korzystanie z odnawialnych źródeł energii czy zmniejszanie swojego śladu węglowego, zaczęły być poruszane coraz częściej, zarówno w mediach, jak i wśród ogółu Polaków. Wiele osób chciałoby oszczędzać energię, ale nie wie, jak się za to zabrać i co będzie w danym przypadku najlepsze.

Nic w tym dziwnego – sprawy powiązane z energetyką są dość skomplikowane i dokładne ich zrozumienie wymaga sporej dawki wiedzy, a najlepiej także doświadczenia. Nie oznacza to jednak, że postronne osoby, które chcą przeprowadzić termomodernizację nieruchomości muszą siedzieć nad książkami. Jest lepsza, prostsza i skuteczniejsza alternatywa, a mianowicie audyt energetyczny. Na czym on polega i czy warto go wykonać? Odpowiadamy!

Czym jest audyt energetyczny i czy warto go wykonać?

Audyt energetyczny czyste powietrze to proces, w trakcie którego badany jest obecny stan danej nieruchomości pod kątem energetycznym, a następnie przedstawiane są sugestie w zakresie tego, jak można podnieść wydajność systemu ogrzewania i ograniczyć koszty z nim związane. Właśnie z tego względu warto go przeprowadzić – to zdecydowanie lepsza opcja niż zgadywanie, jakie działania sprawdzą się najlepiej w przypadku danego domu lub mieszkania, jeśli nie ma się kwalifikacji w tym zakresie.

Wykonuje go najczęściej między innymi w przypadku ocieplania budynków, zwłaszcza, jeśli chce się na ten cel pozyskać dotację (warto wspomnieć, że w ramach programu Czyste Powietrze można nie tylko uzyskać dofinansowanie na m.in. docieplenie budynku, ale też właśnie na przeprowadzenie audytu energetycznego).

Więcej na temat audytu energetycznego można przeczytać tutaj: https://www.ceb.com.pl/audyt-energetyczny-swiadectwo-charakterystyki-energetycznej-krakow/. Jest to bez wątpienia temat warty zainteresowania, biorąc pod uwagę rosnące ceny energii elektrycznej i ogrzewania ogółem. Poprawnie, profesjonalnie przeprowadzony audyt energetyczny Kraków może pomóc w zoptymalizowaniu swojego systemu ogrzewania tak, aby był jak najwydajniejszy i generował jak najmniejsze koszty.

Komu powinno się zlecać wykonanie audytu?

Żeby mieć pewność, że wyniki audytu będą rzetelne, zgodne z prawdą i faktycznie przydatne, przeprowadzenie go powinno się zlecać tylko wykwalifikowanym, doświadczonym ekspertom. Szczególnie w sytuacji, gdy na audyt ma zostać przyznane rządowe dofinansowanie. W takim przypadku wykonanie go przez osobę nieposiadającą odpowiednich kwalifikacji może sprawić, że nie zostanie on zakwalifikowany jako wydatek, za który mogą zostać zwrócone koszty.

W celu ułatwienia pracy osobie przeprowadzającej audyt i przyspieszenia całego procesu, warto zawczasu wyposażyć się we wszelkie dokumenty dotyczące obecnego stanu energetycznego nieruchomości, takie jak na przykład rachunki za prąd.

Dodaj komentarz