Co to jest piramida zdrowego żywienia?

Co to jest piramida zdrowego żywienia?

Czasami na pewno zastanawiamy się na przykład, co powinniśmy jeść częściej –  warzywa czy mięso? A może istnieje coś takiego jak aktywność fizyczna, dzięki której będziesz w świetnej formie przez lata? Takich pytań jest oczywiście znacznie więcej, ale odpowiedzi możemy szukać w piramidzie żywieniowej.

Czym jest piramida zdrowego żywienia?

Piramida żywieniowa ma kształt trójkąta i jest podzielona poziomo na 6 poziomów. Na każdym z nich, oprócz najniższego, znajduje się przedstawiony graficznie zestaw artykułów spożywczych. Im niższy poziom piramidy, tym częściej należy spożywać prezentowany produkt. Na szczycie piramidy znajdują się minimalne produkty spożywcze, które powinny znaleźć się w codziennej diecie. Warto zauważyć, że na dole piramidy znajdują się różne formy ćwiczeń, które powinny towarzyszyć każdemu na co dzień. Eksperci zachęcają do codziennej aktywności fizycznej, aby zmniejszyć ryzyko wielu chorób. Ponadto wspomaga wydatek energetyczny, wspomagając w ten sposób utratę wagi i utrzymanie optymalnej masy ciała. Zgodnie z zaleceniami na aktywność fizyczną warto poświęcić przynajmniej 30-45 minut dziennie.

Piramida zdorwego żywienia zalecania

Warzywa to pierwszy poziom grupy żywności w każdej wersji piramidy. Oznacza to, że powinny jeść najczęściej i jeść najwięcej. Produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste, powinny stanowić energetyczny rdzeń diety zdrowego człowieka. Warzywa i owoce powinny być spożywane w dużych ilościach, zwłaszcza że są niskokaloryczne. Chociaż produkty spożywcze powinny być spożywane mniej, to są one głównym źródłem energii ze względu na swoją wysoką kaloryczność. Mleko i jego przetwory są ważnym elementem zbilansowanej i zdrowej diety. Jest nie tylko jednym z najlepszych źródeł białka, ale także jednym z najlepszych dietetycznych źródeł wapnia. Chociaż produkty mleczne nie są największym źródłem wapnia, są jednymi z najlepszych ze względu na obecność wielu substancji wspomagających jego wchłanianie. Przedostatni pokarm w każdej piramidzie zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej jest głównym źródłem białka w diecie. Ostatnia warstwa to grupa produktów tłustych, których ze względu na wysoką kaloryczność należy spożywać jak najmniej.

Dlaczego ważne jest stosowanie się do zaleceń piramidy żywieniowej?

Przestrzeganie zasad i aktywność fizyczna zawarta w Piramidzie Żywienia i Żywienia pozwoli na poprawę diety, co zaowocuje lepszym zdrowiem i utratą wagi. Pamiętaj jednak, że piramida żywieniowa nie jest miernikiem dla wszystkich. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub cierpisz na przewlekłą chorobę, skonsultuj swoją dietę z dietetykiem. Pomoże Ci dobrać zbilansowany i odpowiedni posiłek do Twojej kondycji fizycznej i stanu zdrowia.