Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy?

Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy?

Mięśnie dna miednicy znane są również jako mięśnie Kegla. Nazwa ta pochodzi od nazwiska ginekologa, który opracował szereg ćwiczeń mających na celu utrzymanie mięśni dna miednicy w jak najlepszej kondycji. 

Gdzie znajdują się mięśnie dna miednicy?

Mięśnie dna miednicy znajdują się pomiędzy kością ogonową, guzami kulszowymi i spojeniem łonowym. Mięśnie Kegla otaczają odbytnicę, pochwę, macicę i pęcherz moczowy. Aby wyczuć mięśnie Kegla można podczas oddawania moczu, na chwilę wstrzymać tę czynność. Wtedy najprościej poczuć napięcie, a miejsce, w którym to napięcie jest wyczuwane to właśnie mięśnie dna miednicy. Wykonywanie odpowiednich ćwiczeń dla mięśni dna miednicy przynosi mnóstwo korzyści. Do największych należą:

  • poprawa współżycia i bardziej intensywne orgazmy,
  • niwelowanie problemów związanych z nietrzymaniem moczu,
  • poprawa ukrwienia tkanek w okolicy mięśni Kegla.

Ponadto, ćwiczenia mięśni dna miednicy są wskazane szczególnie u kobiet po porodzie, u które osób mają problem z nietrzymaniem moczu oraz u kobiet, u których przeprowadzono cesarskie cięcie.

Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy?

Jest kilka rodzajów ćwiczeń, jakie można wykonywać, ważne, aby pamiętać o kilku zasadach:

  • nie należy wykonywać ćwiczeń podczas oddawania moczu,
  • na początku warto poświęcać na treningi trochę mniej czasu, aby nie przemęczyć mięśni,
  • należy pamiętać o tym, aby napięcie i rozluźnianie mięśni trwało tyle samo czasu.

Aby wykonać pierwsze ćwiczenie, należy położyć się na plecach i prawą nogę położyć wyprostowaną na podłodze. Druga noga powinna być oparta o ścianę i lekko ugięta w kolanie. Następnie należy powoli prostować lewą nogę aż do momentu uczucia rozciągnięcia mięśni. Po kilku sekundach można zmienić nogę. Do wykonania kolejnego ćwiczenia należy usiąść w pozycji siadu ze skrzyżowanymi nogami. Następnie trzeba wziąć wdech nosem, jednocześnie napinając mięśnie dna miednicy. Powietrze powinno być wypuszczane ustami długo i spokojnie. W trakcie wydechu należy stopniowo rozluźniać mięśnie Kegla. Aby wykonać kolejne ćwiczenie, należy położyć się na plecach. Następnie położyć dłoń na dolnej części brzucha. Kolejnym krokiem będzie napięcie mięśni brzucha w taki sposób, aby poczuć to napięcie pod dłonią. Czynność należy powtórzyć. To ćwiczenie może być również wykonywane w pozycji stojącej, podczas chodzenia, albo na siedząco.

Jakie przedmioty mogą być przydatne do wykonywania ćwiczeń dna mięśni miednicy?

Mięśnie Kegla można rozciągać bez użycia żadnych przedmiotów. Spokojnie można wykonywać takie ćwiczenia, które nie wymagają dodatkowych sprzętów. Są jednak pewne gadżety, które mogą się przydać do wykonania niektórych ćwiczeń. Przydatne będą na pewno kulki gejszy, a także piłka oraz taśma.