Suplementy diety to coraz popularniejszy środek walki z takimi problemami jak zmęczenie, toksyny, przewlekły stres, a nawet zanieczyszczone środowisko. W związku z ich dostępnością są coraz częściej używane przez różne grupy osób. Jednak czy są bezpieczne? Czym środki te różnią się od leków?
Suplementy diety – co to takiego?
Suplementy diety są środkami spożywczymi, które można obecnie nabyć praktycznie wszędzie. Pojawiają się zarówno w aptekach, jak i sklepach spożywczych, a także drogeriach. Występują pod różnymi postaciami. Suplementy diety można znaleźć w formie tabletek, ampułek, drażetek, czy nawet saszetek, w którym znajduje się proszek do rozrobienia w wodzie. Celem suplementów jest głównie uzupełnienie diety właściwej o różne potrzebne witaminy i minerały, które często nie są dostępne w pożywieniu przyjmowanym każdego dnia.
Suplementy diety – czym różnią się od leków?
Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do leków suplementy diety nie są środkami leczniczymi i nie posiadają właściwości leków. W przeciwieństwie do leków nie mogą być stosowane jako środek do zwalczania chorób. Suplementy spożywcze muszą być zgłoszone jedynie do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Leki natomiast muszą zostać zaakceptowane przez konkretny urząd. W lekach też musi być zawarta informacja o możliwych skutkach ubocznych, a także przeciwskazaniach do stosowania.
Suplementy diety – co powinno znaleźć się na opakowaniu?
W przypadku kiedy suplement diety po raz pierwszy jest wprowadzany na rynek przez konkretny podmiot musi on zostać zgłoszony do Głównego Inspektora Sanitarnego. Na wybranym produkcie musi znaleźć się kilka informacji:
– określenie, że jest to suplement diety
– informacja o tym w jakim przypadku należy stosować produkt
– zalecana dzienna porcja do spożycia
– nazwa składnika odżywczego
Na opakowaniu nie powinna znaleźć się informacja, że jest to zamiennik prawidłowej i właściwie zbilansowanej diety. Suplementy diety są jedynie jej wzbogaceniem Oczywiście pod warunkiem, że są właściwie stosowane.
Suplementy diety – jakie rodzaje dostępne są na rynku?
Suplementy dzieli się na dwa rodzaje: naturalne oraz syntetyczne. Suplementy naturalne powstają z surowców, które występują w przyrodzie naturalnie. Są to warzywa, minerały, owoce oraz zioła. Suplementy syntetyczne powstają w procesie syntezy chemicznej. Bezpieczniejsze i skuteczniejsze w działaniu są suplementy naturalne, ale wiąże się to zwykle także ze wzrostem ceny. Drugim podziałem suplementów diety może być podział na środki witaminowe oraz mineralne. Jest jeszcze trzeci podział ze względu na działanie. Mogą to być np. suplementy wspomagające odchudzanie, a także przeznaczone dla sportowców.
Suplementy diety – jak wybrać właściwie?
Suplementy diety należy dobierać zgodnie z potrzebami organizmu. Dobrze przed skorzystaniem z nich zrobić określone badania oraz skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Można też poradzić się farmaceuty.