Co warto wiedzieć o Nordic Walking? Korzyści i prawidłowa technika

Co warto wiedzieć o Nordic Walking? Korzyści i prawidłowa technika

Siedząca praca, ciągłe zmęczenie komputerem, długotrwały stres – sprawiają, że poszukujemy nowych pomysłów, na aktywne spędzenie czasu na łonie natury. Interesujemy się różnymi formami treningu i nowymi dyscyplinami sportowymi. Coraz większą popularnością cieszy się, między innymi nordic walking. 

Co to jest nordic walking ?

Nordic walking jest formą aktywności fizycznej, która polega na marszu, z wykorzystaniem specjalnych kijków, do tego przeznaczonych. Angażuje do pracy, aż o połowę więcej mięśni, niż w przypadku zwykłego spaceru. Dzięki temu, aktywność ta wpływa nie tylko na redukcję masy ciała, ale także na wzmocnienie wielu partii mięśni i kręgosłupa. Kluczem do sukcesu jest specjalna technika chodu, dobranie odpowiednich kijków i poprawne ustawienie ich w trakcie marszu. 

Jak nauczyć się odpowiedniej techniki? 

Bardzo ważna jest nauka odpowiedniej postawy ciała podczas chodu i pracy z kijami. Powinniśmy przyjąć wyprostowaną pozycję, z tułowiem lekko pochylonym do przodu. Istotna jest również praca stóp – specyficzne zaakcentowanie kroku od pięty do palców. Ramiona mają być ruchome, natomiast staw łokciowy ma pozostać zablokowany. Najtrudniejsza w nauce, jest odpowiednia praca z kijkami. Dobra technika pozwala, na przytrzymanie, a następnie wypuszczenie kija z dłoni, w momencie wbicia go w podłoże. Prawidłowa praca kija rozpoczyna się w momencie, gdy jest on ustawiony z tyłu. Bardzo dobrze jest odbyć swój pierwszy trening nordic walking pod okiem instruktora lub doświadczonej w tym temacie osoby.

Jak dobrać kijki do nordic walking?

Najpopularniejsze na rynku są kije teleskopowe, to znaczy, że dzięki specjalnym blokadom i wysuwanym elementom, możemy dopasować je do naszego wzrostu i ramion. Kolejny model to kije o stałej długości, bardziej popularne wśród doświadczonych osób. Z takich kijków może korzystać jedynie osoba, do której wzrostu i długości ramion zostały one dopasowane. Dobrze dobrany kij to taki, który oparty pionowo o podłogę, pozwoli nam na zgięcie stawu łokciowego pod kątem prostym. 

Czy nordic walking jest dla każdego? 

Istnieje niewiele przeciwskazań do uprawiania tej aktywności. Są to przede wszystkim zwyrodnienia i stany chorobowe w obrębie stawów, które powodują ból podczas aktywności fizycznej, anemia, świeże złamania czy skręcenia, niewydolność serca. Jeśli nie jesteś pewien, czy możesz rozpocząć swoją przygodę z nordic walking – warto zapytać o to swojego lekarza. 

Jakie efekty daje regularna aktywność nordic walking?

– redukcja masy ciała,

– wzmocnienie układu krążeniowo-oddechowego, zmniejszenie poziomu cholesterolu,

– poprawa wytrzymałości mięśni i kręgosłupa,

– lepsze samopoczucie,

– dotlenienie organizmu,

– poprawa ogólnej kondycji organizmu.