Siedząca praca, ciągłe zmęczenie komputerem, długotrwały stres – sprawiają, że poszukujemy nowych pomysłów, na aktywne spędzenie czasu na łonie natury. Interesujemy się różnymi formami treningu i nowymi dyscyplinami sportowymi. Coraz większą popularnością cieszy się, między innymi nordic walking.
Co to jest nordic walking ?
Nordic walking jest formą aktywności fizycznej, która polega na marszu, z wykorzystaniem specjalnych kijków, do tego przeznaczonych. Angażuje do pracy, aż o połowę więcej mięśni, niż w przypadku zwykłego spaceru. Dzięki temu, aktywność ta wpływa nie tylko na redukcję masy ciała, ale także na wzmocnienie wielu partii mięśni i kręgosłupa. Kluczem do sukcesu jest specjalna technika chodu, dobranie odpowiednich kijków i poprawne ustawienie ich w trakcie marszu.
Jak nauczyć się odpowiedniej techniki?
Bardzo ważna jest nauka odpowiedniej postawy ciała podczas chodu i pracy z kijami. Powinniśmy przyjąć wyprostowaną pozycję, z tułowiem lekko pochylonym do przodu. Istotna jest również praca stóp – specyficzne zaakcentowanie kroku od pięty do palców. Ramiona mają być ruchome, natomiast staw łokciowy ma pozostać zablokowany. Najtrudniejsza w nauce, jest odpowiednia praca z kijkami. Dobra technika pozwala, na przytrzymanie, a następnie wypuszczenie kija z dłoni, w momencie wbicia go w podłoże. Prawidłowa praca kija rozpoczyna się w momencie, gdy jest on ustawiony z tyłu. Bardzo dobrze jest odbyć swój pierwszy trening nordic walking pod okiem instruktora lub doświadczonej w tym temacie osoby.
Jak dobrać kijki do nordic walking?
Najpopularniejsze na rynku są kije teleskopowe, to znaczy, że dzięki specjalnym blokadom i wysuwanym elementom, możemy dopasować je do naszego wzrostu i ramion. Kolejny model to kije o stałej długości, bardziej popularne wśród doświadczonych osób. Z takich kijków może korzystać jedynie osoba, do której wzrostu i długości ramion zostały one dopasowane. Dobrze dobrany kij to taki, który oparty pionowo o podłogę, pozwoli nam na zgięcie stawu łokciowego pod kątem prostym.
Czy nordic walking jest dla każdego?
Istnieje niewiele przeciwskazań do uprawiania tej aktywności. Są to przede wszystkim zwyrodnienia i stany chorobowe w obrębie stawów, które powodują ból podczas aktywności fizycznej, anemia, świeże złamania czy skręcenia, niewydolność serca. Jeśli nie jesteś pewien, czy możesz rozpocząć swoją przygodę z nordic walking – warto zapytać o to swojego lekarza.
Jakie efekty daje regularna aktywność nordic walking?
– redukcja masy ciała,
– wzmocnienie układu krążeniowo-oddechowego, zmniejszenie poziomu cholesterolu,
– poprawa wytrzymałości mięśni i kręgosłupa,
– lepsze samopoczucie,
– dotlenienie organizmu,
– poprawa ogólnej kondycji organizmu.