Zdrowy kręgosłup – profilaktyka

Zdrowy kręgosłup – profilaktyka

Zdrowy kręgosłup – profilaktyka

Kręgosłup stanowi filar naszego ciała, zapewnia nam równowagę i amortyzuje wstrząsy. Niestety poprzez siedzący tryb życia stale narażony jest na przeciążenia, co często prowadzi do bólu i wad postawy. Warto zatem wprowadzić kilka profilaktycznych działań mających na celu wzmocnienie i zabezpieczenie naszego kręgosłupa.

Budowa kręgosłupa

Kręgosłup człowieka stanowi podporę górnej części ciała. Składa się łącznie z 33-34 kręgów poukładanych jeden na drugim, które połączone są ze sobą systemem stawów, mięśni i więzadeł oraz krążkami międzykręgowymi (dyskami). W zależności od okolicy kręgosłup można podzielić na 5 odcinków: szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy oraz ogonowy.

Profilaktyka kręgosłupa – wskazówki

Co zatem zrobić i jak zadbać o kręgosłup, aby cieszyć się dobrą jego kondycją na długie lata? Oto kilka wskazówek.

Poprawna postawa ciała 

Należy pamiętać, że ułożenie ciała powinno być naturalne i swobodne – kręgosłup dorosłego człowieka nie jest prostym słupem, posiada on swoje naturalne krzywizny przypominające wężowate wygięcia lub literę S. 

  • Głowa – podczas siedzenia, stania czy chodzenia należy zadbać, aby nasza głowa nie wychylała się przesadnie w przód. W tym celu można wyobrazić sobie, ścianę tuż przed naszą twarzą oraz chęć odsunięcia się od niej (w tym ułożeniu broda zbliża się delikatnie do mostka). Przydatnym jest również wyobrażenie sobie wyrastającego z czubka naszej głowy sznurka, który ktoś pociąga ku górze.
  • Klatka piersiowa i barki – w poprawnym ułożeniu ciała barki powinny być oddalone od uszu i delikatnie cofnięte w tył. Klatka piersiowa natomiast wysunięta w przód, ale nie nadmiernie wypchnięta.
  • Dolne plecy (odcinek lędźwiowy) – nie należy zbytnio wypinać pośladków w tył (przodo-pochylenie miednicy), ani też nadmiernie ich “przykurczać” (tyło-pochylenie miednicy). Poprawne jest tutaj znalezienie czegoś pomiędzy dwoma wspomnianymi ustawieniami miednicy.
  • Poprawne ułożenie ciała podczas snu – należy unikać spania na brzuchu. Najzdrowszą pozycją natomiast jest leżenie na plecach, a w spaniu na boku, warto zadbać, aby zgiąć nogi w kolanach do kąta prostego i wsunąć pomiędzy nie poduszkę.

 Aktywność fizyczna

Silne mięśnie to zdrowy kręgosłup i brak bólu. Ważne jest, aby pamiętać o odpowiedniej dawce ruchu oraz poprawności wykonywania ćwiczeń. 

Nawyki, które warto wprowadzić w życie

  • wybieranie schodów zamiast windy,
  • jak najczęstsze spacery, np. jadąc autobusem można wysiąść przystanek wcześniej,
  • unikanie nadmiernego schylania – podnosząc coś z podłogi zamiast forsowania i zginania kręgosłupa, należy kucnąć lub przyklęknąć i dopiero sięgnąć po daną rzecz,
  • przerwy od siedzenia co 45 minut – tę zasadę warto wprowadzić w życie zwłaszcza jeśli dużo czasu spędza się w pozycji siedzącej. Warto nastawić sobie budzik na 45 minut, po czym wstać i np. przejdź się po szklankę wody, do toalety, poprzeciągaj się. Taka przerwa może trwać dosłownie kilka minut.