Czy kawa jest zdrowa? Fakty i mity

Czy kawa jest zdrowa? Fakty i mity

Od dawna wiadomo, że kawa ma pozytywny wpływ na zdrowie ze względu na liczne właściwości lecznicze. Ziarna kawy to naturalny surowiec, który jest wysoko ceniony w całym przemyśle farmaceutycznym. Poznaj właściwości kawy i poznaj najpopularniejsze mity na jej temat.

Mit 1: Kawa szkodzi sercu

Czy to prawda, że osoby cierpiące na choroby układu krążenia lub obawiające się choroby układu krążenia muszą zachować ostrożność podczas picia kawy? Nie ma w tym nic złego. Badania wykazały, że umiarkowane spożycie kawy może zmniejszyć ryzyko niewydolności serca lub ostrego zawału serca. Ponadto ci, którzy pili 3-5 filiżanek kawy dziennie, byli najmniej narażeni na inne powikłania sercowo-naczyniowe: miażdżyca lub udar. Nadciśnienie tętnicze nie jest przeciwwskazaniem do picia kawy. Co więcej, badania wykazały, że nawet wśród pacjentów, którzy przeszli zawał serca, picie kawy nie zwiększa ryzyka kolejnego zawału serca, ale może je nawet obniżyć.

Mit 2: Kawa powoduje nowotwory

Kawa to  źródło cennych przeciwutleniaczy – kwasów chlorogenowego i kawowego – które pomagają wypłukiwać toksyny z organizmu i wzmacniają mechanizmy obronne. Przypuszcza się, że przeciwutleniacze chronią materiał genetyczny w komórkach przed uszkodzeniem – stąd ich działanie w walce z rakiem, wynika z nowych badań. Wykazano również, że poziom przeciwutleniaczy w kawie znacznie wzrasta podczas procesu palenia. Badania wykazały, że regularne spożywanie kawy może zmniejszyć ryzyko raka wątroby. Zwiększenie spożycia o jedną szklankę dziennie wiązało się z 20% niższym ryzykiem rozwoju raka wątrobowokomórkowego (HCC). Pamiętaj, aby nie pić kawy podczas przyjmowania leków. Może wzmacniać lub osłabiać ich działanie, co może stanowić zagrożenie w przypadku wielu chorób.

Fakt 1: Kawa sprzyja odchudzaniu

Kofeina zawarta w kawie wpływa na metabolizm tłuszczów i węglowodanów. Zmienia wrażliwość tkanek na insulinę, a także zwiększa stężenie insuliny i glukozy. Dzięki kofeinie metabolizm jest przyspieszony, a tłuszcz jest szybciej rozkładany, co może sprzyjać utracie wagi. Z tego powodu kawa jest częstym składnikiem preparatów odchudzających. Badania wykazały również, że regularne spożywanie kawy może zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2, a picie kawy może również korzystnie wpływać na wątrobę. Picie około dwóch filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć ryzyko rozwoju marskości wątroby, w tym ryzyko spowodowane nadmiernym spożyciem alkoholu. Kawa nie ma właściwości odwadniających – odgrywa aktywną rolę w utrzymaniu właściwej równowagi płynów, ponieważ sama składa się głównie z wody. Więc kiedy go pijemy, tak naprawdę się nawadniamy.