Dieta wspomagająca kręgosłup – czyli jaka?

Dieta wspomagająca kręgosłup – czyli jaka?

Choć coraz więcej uwagi przywiązujemy do tego co jemy, to nadal żyjemy w pośpiechu i stresie. Brak czasu na odpoczynek i porządny posiłek odbijają się na naszym zdrowiu. Dieta ma ogromny wpływ na cały organizm, również na kości i stawy. A to właśnie one dźwigają ciężar naszego ciała, dlatego musimy zadbać o to, by jak najdłużej nam służyły. Pomoże nam w tym dieta wspomagająca kręgosłup. Poznaj zatem dietę wspomagającą kręgosłup i zadbaj o jego dobry stan.

Dieta bogata w wapń

Odpowiednia dieta wspomagająca kręgosłup musi być bogata w wapń. Codziennie należy dostarczać organizmowi 1000 mg wapnia – najlepiej z pożywieniem. Pokarmy bogate w wapń zawierają też wysokiej jakości białko niezbędne do utrzymania dobrej kondycji kości i mięśni. Postarajmy się tak układać jadłospis, aby zapewnić sobie co najmniej podstawową dawkę tego cennego pierwiastka. Nie jest to takie trudne. Wystarczy zjeść plasterek żółtego sera oraz cztery sardynki z puszki. Wegetarianie mogą uzupełniać niedobory wapnia jedząc bogate w ten minerał suszone śliwki, migdały czy figi.

Magnez – sposób na zdrowy kręgosłup

Aby dieta wspomagała kręgosłup i inne elementy układu ruchowego ważny jest również magnez. Jest on bowiem jednym ze składników kości. Reguluje też działanie hormonów, które wpływają na gospodarkę wapnia i witaminy D. Magnez znajdziesz w pestkach dyni, kakao, otrębach pszennych, migdałach czy grochu.

Inne ważne składniki

Dieta wspomagająca kręgosłup musi być także bogata w siarkę. Jest ona bowiem składnikiem budulcowym kolagenu, jednego z głównych składników chrząstki stawowej. Działa także przeciwzapalnie. Siarka ułatwia właściwe nawodnienie dysków międzykręgowych, zapewnia im elastyczność i stabilność. Warto dostarczać organizmowi siarki w postaci naturalnej, jedząc czosnek, cebulę, rzodkiewki, chrzan czy jaja. Można ją także suplementować, przyjmując dobrze przyswajalne preparaty z apteki.

Wspomóc kręgosłup mogą także nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Tłuste ryby morskie, orzechy i olej rzepakowy to najlepsze źródło tych tłuszczów. Wpływają one korzystnie na funkcjonowanie stawów i wzmacniają chrząstki. Ryby oraz jaja zawierają także witaminę D, która ułatwia wchłanianie wapnia.

Prawidłowa dieta jest bardzo istotna dla funkcjonowania całego organizmu. Jeżeli nie potrafisz samodzielnie zmienić swoich nawyków możesz udać się po poradę do dietetyka. Ułoży on dla ciebie zbilansowaną dietę wspomagającą kręgosłup oraz inne części układu ruchowego. Ponadto dopasuje jadłospis odpowiednio do wieku i płci. Poza dietą warto także zadbać o odpowiednią ilość ruchu. Jeżeli masz siedzącą pracę i dużo czasu spędzasz na krześle to dochodzi do przeciążeń kręgosłupa, gorszego ukrwienia mięśni i spowolnienia metabolizmu. Mięśnie dolnego odcinka pleców, miednicy i tyłu ud ulegają skróceniu, a to wywołuje ból w lędźwiach i krzyżu. Naucz się prawidłowej postawy ciała podczas siedzenia oraz w każdej wolnej chwili wstań i rozruszaj ciało.

Dodaj komentarz