Ile dni zwolnienia może wystawić lekarz jednorazowo?

Ile dni zwolnienia może wystawić lekarz jednorazowo?

W razie choroby każdy pracownik ma prawo skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Okazuje się, że pracownicy bardzo często zastanawiają się nad tym, ile dni zwolnienia jednorazowo może wystawić lekarza. Musimy także wiedzieć, jakie prawa i obowiązki do nas należą w tym zakresie. Znajomość przepisów prawnych pozwoli nam spać spokojnie i korzystać ze swoich praw. Sprawdźmy, z czym wiążą się te kwestie. 

Zwolnienie lekarskie

Ile dni zwolnienia może wystawić lekarz jednorazowo? To zagadnienie interesuje wiele osób. Pamiętajmy o tym, że czas trwania zwolnienia jest zależny od przepisów prawnych. Każdy pracownik może liczyć na 182 dni zwolnienia w trakcie roku. Ten czas jest wydłużony dla chorych na gruźlicę i kobiet chorujących w ciąży (270 dni). Co ciekawe, jednorazowy okres wystawienia zwolnienia nie jest jednoznacznie określony. W tej sytuacji wiele zależy od rodzaju choroby i dolegliwości. Trzeba wiedzieć, że na zaświadczeniu lekarskim specjalista zamieszcza specjalne kody. Pozwalają one na identyfikację powodu niezdolności do wykonywania pracy. Zazwyczaj czas trwania jednorazowego zwolnienia ustalany jest indywidualnie, bazując na stanie zdrowia pacjenta. Może to być zarówno 2 dni, jak też 2 tygodnie. 

 

Zwolnienie lekarskie wsteczne

Pracownicy także zastanawiają się nad tym, ile dni zwolnienia może wystawić specjalista w przypadku L4 wstecznego. Niekiedy nie jesteśmy w stanie skontaktować się z naszym lekarzem. Zwolnienie wsteczne jest także doceniane wtedy, gdy objawy zostały źle ocenione przez chorego. Wtedy zamiast kilku dni leczenia, korzystamy z dłuższego zwolnienia. Co ciekawe, istnieje możliwość tworzenia zwolnień L4 ze wsteczną datą. Jednakże nie może ona przekraczać trzech dni, co trzeba mieć na uwadze. Aby skorzystać z takiej opcji, pacjent jest poddawany badaniu. W trakcie badania lekarz stwierdza, czy faktycznie dana osoba była niezdolna do pracy w konkretnym czasie. Istotne jest także to, że zwolnienie wsteczne za wcześniejszy okres niż trzy dni wystawić może tylko lekarz psychiatra. Potwierdza on, że pacjent przejawia zaburzenia psychiczne, które uniemożliwiają powrót do pracy. 

Choroba pracownika jest jednoznaczna z nieobecnością w miejscu pracy. W takim wypadku należy udać się do lekarza, który wypisze nam zwolnienie. Od kilku lat w naszym kraju obowiązują elektroniczne L4, od razu wysyłane do pracodawcy. Nie trzeba zatem dostarczać papierowego zwolnienia, co oszczędza nasz czas i daje wygodę. Jak widać, ilość dni zwolnienia jednorazowo nie jest dokładnie określona. Ta kwestia ma zazwyczaj związek z decyzją lekarza prowadzącego i chorobą pacjenta.