Zniesiona lordoza szyjna – czy da się wyleczyć?

Zniesiona lordoza szyjna – czy da się wyleczyć?

Utrata lordozy szyjnej zwykle wynika z pewnego rodzaju urazu kręgosłupa szyjnego, który mógł się zdarzyć w dzieciństwie lub w późniejszych latach. Jest to dość powszechne, ponieważ szyja jest stosunkowo smukłą częścią ciała która wspiera większą od siebie głowę. Czy można wyleczyć zniesioną lordozę szyjną?

Objawy zniesienia lordozy szyjnej

Podatność na uszkodzenia

Osoby bez zdrowej krzywizny szyi są bardziej narażone na uraz kręgosłupa w wyniku uderzenia, takiego jak wypadek samochodowy lub upadek. Dzieje się tak dlatego, że kręgosłup nie jest tak skuteczny w rozkładaniu naprężeń mechanicznych. Kręgosłup jest również słabszy, ponieważ stracił niektóre krzywizny, które zapewniają mu siłę i elastyczność.

Napięcie mięśni i ból

Utracie lordozy szyjnej może towarzyszyć uczucie napięcia i bólu mięśni. Mięśnie szyi i ramion muszą pracować ciężej, aby utrzymać ciężar głowy, ponieważ krzywizna, która zwykle ułatwia równomierne rozłożenie ciężaru, zostaje utracona. Może to powodować napięcie i ból mięśni szyi i ramion.

Zwyrodnienie i osłabienie kręgosłupa lub dysku

Kiedy szyja traci swoją zdrową krzywiznę, wprowadza niekorzystne napięcie kręgosłupa, a to napięcie zwiększa nacisk na dyski kręgosłupa, powodując ich szybsze zwyrodnienie. Jeśli dysk kręgowy zaczyna wybrzuszać się z powodu zwyrodnienia lub nierównomiernego nacisku, może wystawać do obszaru kanału kręgowego, gdzie wychodzą nerwy, co może prowadzić do bólu nerwów i drętwienia, które promieniują do rąk i nóg. Przepuklina dysku może również wystąpić, gdy dysk staje się zbyt słaby i pęka. Kiedy tak się dzieje, galaretowaty materiał wewnątrz dysku może się wylać, co często wymaga operacji.

Zmiana postury

Patrząc na ludzkie ciało z boku można zauważyć posturę przypominającą literę “S”. Przy zanikaniu lordozy szyjnej kształt ludzkiego ciała zmienia się, co staje się łatwe do zaobserwowania. Ta niewspółosiowość może również powodować wizualny objaw zmiany postawy. Kiedy kręgosłup traci swoje zdrowe krzywizny, ciało reaguje wprowadzaniem złych krzywizn, a jeśli nie są leczone, złe krzywizny mogą się rozwijać i nadać ciału asymetryczny wygląd.

Leczenie utraty lordozy szyjnej

Leczenie wszelkich problemów spowodowanych utratą lordozy szyjnej zależy w dużej mierze od przyczyny. Na przykład, jeśli zmieniona krzywizna, a także ból są spowodowane czynnikami stylu życia, takimi jak otyłość, po wprowadzeniu zmian w stylu życia, takich jak utrata wagi, objawy również powinny stopniowo zanikać. W innych przypadkach można zastosować fizjoterapię i leki przeciwbólowe w celu zmniejszenia bólu i poprawy ruchomości kręgosłupa szyjnego. Jeśli deformacja jest poważna, a mniej inwazyjne opcje nie przyniosły pożądanych rezultatów, operację można rozważyć jako opcję, chociaż należy ją postrzegać jako ostateczność. Z drugiej strony, jeśli stan nie jest ciężki, ale powoduje objawy, takie jak ból, sztywność lub utrata ruchomości i elastyczności szyi, górnej części pleców lub nawet dalej, możesz skorzystać z bardziej naturalnych opcji leczenia. Jednym z takich rozwiązań jest wykonywanie ćwiczeń, które przywracają ruchomość okolicy szyi, a także zmniejszają kompresję wynikającą ze zmienionego kształtu kręgosłupa. Nazywa się to ćwiczeniami dekompresyjnymi kręgosłupa i można je bezpiecznie wykonywać w zaciszu własnego domu.