Jaki wpływ ma nadmiar białka w diecie na organizm?

Jaki wpływ ma nadmiar białka w diecie na organizm?

Co się stanie, jeśli zjesz za dużo białka? Wierzcie lub nie, ale nawet to, co wydaje się dobre, takie jak zdrowa dieta, ćwiczenia lub superżywność, może mieć negatywne skutki, jeśli jest spożywane w nadmiarze, a białko nie jest wyjątkiem.

Jaki wpływ ma białko na organizm?

Wszyscy twierdzą, że włączenie znacznej ilości białka do diety gwarantuje przyrost masy mięśniowej, a według fanatyków keto poprawi to również ogólny stan zdrowia. Eksperci twierdzą jednak, że spożywanie zbyt dużej ilości białka może być tak samo złe, jak jego niewystarczająca ilość. Prawdą jest, że białko pomaga w kontroli wagi, regeneracji mięśni i kontroli sytości i powinno być zawarte w większości posiłków. Ale prawda też jest taka, że nie możemy przetrwać na samym białku i musi ono być połączone ze zdrowymi tłuszczami, węglowodanami, owocami i warzywami, jeśli chcemy mieć zdrową dietę i uniknąć problemów. Nadmiar białka w diecie spowoduje, że Twoje ciało będzie przechowywać je w postaci tłuszczu, co może prowadzić do przyrostu masy ciała. Ale nie tylko to, spożywanie zbyt dużej ilości białka może mieć wpływ na nerki, wątrobę i wiele innych. Oto negatywne skutki.

Wpływ na kości

Zbyt duża ilość białka może również uszkodzić kości. Dieta wysokobiałkowa generuje dużą ilość kwasu w płynach ustrojowych. Nerki reagują na to dietetyczne wyzwanie kwasowe wydalaniem kwasu, a jednocześnie szkielet zapewnia bufor poprzez aktywne wchłanianie kości, co powoduje nadmierną utratę wapnia. Ponadto obciążenie kwasem bezpośrednio hamuje nerkowe wchłanianie zwrotne wapnia, powodując hiperkalciurię w połączeniu z nadmierną utratą kości. Krótko mówiąc, nadmiar białka wpływa na sposób wchłaniania wapnia, co może powodować ich łamliwość.

Przyrost masy ciała

Tak, białko jest zdrowe i pożywne, ale jeśli jesz go za dużo, może to również prowadzić do przyrostu masy ciała. Na początku możesz szybko schudnąć, ale potem wszystko się odwraca i zaczynasz przybierać na wadze, ponieważ Twoje ciało zaczyna przechowywać je jako tłuszcz.

Nieświeży oddech

Nieświeży oddech nie zawsze jest problemem higienicznym, może być również oznaką spożywania zbyt dużej ilości białka, zwłaszcza gdy towarzyszy temu duża redukcja węglowodanów. Dzieje się tak, ponieważ organizm przechodzi w stan ketozy, co powoduje wytwarzanie w organizmie pewnych substancji chemicznych o nieprzyjemnym zapachu

 Problemy z oddawaniem moczu

Istnieją dwa zagrożenia, z jednej strony możesz mieć ciągłą biegunkę, ale możesz też doświadczać zaparć. Dzieje się tak, ponieważ diety wysokobiałkowe są często ubogie w błonnik i zawierają zbyt wiele przetworzonej żywności, co wpływa na jelita i sposób, w jaki organizm przetwarza wszystko, co jesz.

Wpływa na nastrój

Diety wysokobiałkowe zwiększają również ryzyko depresji, smutku, lęku i stresu, zgodnie z badaniem przeprowadzonym w 2016 r. przez Lifestyle Genomics. Uważa się, że dzieje się tak, ponieważ węglowodany pomagają w produkcji serotoniny, która jest jedną z substancji chemicznych pomagających czuć się szczęśliwym i zrelaksowanym.