Czy można uzyskać zwolnienie lekarskie przez internet? Jak najbardziej i co ważne, nie jest to skomplikowany proces. Jeśli więc masz objawy przeziębienia, grypy, lub też innej choroby i nie masz siły iść do lekarza, to możesz umówić się na wizytę lekarską online. Lekarz ma możliwość wystawienia L4 przez internet, które jest upoważnieniem do zwolnienia z wykonywania czynności pracowniczych przez określony czas. Na czym polega zwolnienie lekarskie online i jak je uzyskać?
Czym wyróżnia się zwolnienie lekarskie online?
Zwolnienie lekarskie uzyskane online niczym nie różni się od tradycyjnego L4. Obydwa dokumenty obecnie wystawiane są drogą elektroniczną, nieważne, czy wizyta odbędzie się stacjonarnie w przychodni, czy też przez internet. Dzięki takiemu ułatwieniu pacjent nie musi bezpośrednio dostarczać ‘papierka’ do pracodawcy. Z kolei pracodawca ma łatwy dostęp do wszelkich zwolnień za pośrednictwem platformy. Co ważne, zwolnienie elektroniczne może wystawić każdy lekarz, niezależnie od specjalizacji. Jedyne, co musimy zrobić, to umówić się na zdalną konsultację ze specjalistą, który postawi diagnozę i w razie potrzeby wystawi L4 online. Taki dokument jest upoważnieniem zwalniającym ze świadczenia pracy.
Jak ubiegać się o L4 przez internet?
Obecnie pacjenci mają kilka możliwości konsultacji z lekarzem. Oprócz stacjonarnej wizyty w przychodni możemy odbyć teleporadę, lub też konsultację za pośrednictwem internetu. W każdym przypadku lekarz ma możliwość wystawienia zwolnienia L4. Jak ubiegać się o L4 przez internet? W pierwszej kolejności musimy umówić się na konsultację online. W trakcie porady lekarz przeprowadzi z nami wywiad odnośnie ogólnego stanu zdrowia, objawów, dotychczasowego leczenia, przyjmowanych leków itp. Na podstawie uzyskanych odpowiedzi może postawić diagnozę oraz wystawić L4.
Jak działają zwolnienia online?
W Polsce uzyskanie zwolnienia lekarskiego przez internet jest możliwe od 2018 roku. Takie rozwiązanie powstało, aby zaoszczędzić czas zarówno pacjentom, jak i lekarzom. Jeżeli wizyta nie odbywa się stacjonarnie, to lekarz zapoznaje się z dokumentacją pacjenta i na podstawie wywiadu ma możliwość wystawienia L4. Potrzebny jest tylko PESEL pacjenta, gdyż reszta danych jest dostępna w systemie. W przeciwieństwie do zwolnień sprzed kilku lat obecnie nie ma potrzeby drukowania e-ZLA. L4 przekazywane jest drogą elektroniczną do systemu ZUS i zostaje zapisane na profilu Platformy Usług Elektronicznych płatnika składek. Co ważne, jeśli pracodawca posiada profil PUE, to może uzyskać dostęp do wystawionego zwolnienia.