Ortopeda – kiedy wskazana jest konsultacja?

Ortopeda – kiedy wskazana jest konsultacja?

Ortopeda to lekarz, z którego usług korzystają osoby w różnym wieku, zarówno dzieci, jak i dorośli. Lekarze tej specjalności zajmują się m.in. leczeniem urazów, kontuzji, złamań, a także przewlekłych schorzeń, obejmujących układ mięśniowo-szkieletowy i ruchowy. Ortopedzi pomagają pacjentom, którzy zmagają się z chorobami stawów, ścięgien, nerwów, wiązadeł i mięśni.

Ortopeda – kiedy warto umówić się na wizytę?

Do wizyty u ortopedy najczęściej skłania ból kończyn dolnych lub górnych, dolegliwości kręgosłupa, kontuzja lub uraz. W ostatnich latach lista pacjentów ortopedów rośnie, coraz więcej osób spędza większość godzin przy biurku, nie uprawia sportu, a to powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Konsultacja ortopedyczna wskazana jest również wtedy, gdy wystąpią:

  • długotrwałe bóle, niezwiązane ze zwiększonym wysiłkiem,
  • dolegliwości bólowe, które pojawiają się w trakcie uprawiania sportu,
  • złamania, zwichnięcia, spuchnięcia, pęknięcia i inne nagłe urazy,
  • choroby zwyrodnieniowe,
  • deformacje stóp,
  • zapalenie stawów,
  • nowotwory kości,
  • choroby zapalne stawów i kości,
  • wady postawy u dorosłych i dzieci, np. lordoza, kifoza, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, dyskopatia, przepuklina dyskowa, itp.

Ortopeda Warszawa – jak wygląda?

Wizyta u ortopedy składa się z kilku etapów. Pierwszy to szczegółowy wywiad, w którego czasie lekarz zadaje pytanie na temat przyczyny wizyty, prosi o opisanie występujących objawów, ewentualnie wcześniejszego leczenia. Kolejny etap to badanie palpacyjne, pozwalające wstępnie określić przyczynę problemu, stan chorego narządu, jego ruchomość, sprawdzić, ewentualny obrzęk i reakcję na ucisk. Do dalszej diagnostyki potrzebne są badanie obrazowe np. rtg, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, densytometria, artrografia i usg ortopedyczne. W wielu nowoczesnych gabinetach np. centrum medyczne mml usg można wykonać w czasie konsultacji. Dobry ortopeda w Warszawie wykonuje usg w czasie wizyty, to pozwala szybko określić charakter uszkodzeń, pokazuje występujące nieprawidłowości, guzy, torbiele czy złamania. Wykonując usg kolana czy usg barku w Cetrum Medyczym pacjent może zaoszczędzić sporo czasu i szybko rozpocząć leczenie.

USG ortopedyczne – ważne badanie diagnostyczne

Nowoczesne centrum medyczne oferuje możliwość wykonania usg ortopedycznego. To badanie ultrasonograficzne, które pozwala na sprawdzenie stanu struktur tkanek miękkich w obrębie stawów, mięśni i ścięgien. Jest całkowicie bezpieczne i bezinwazyjne, może być wykonywane u dorosłych i dzieci, tyle razy, ile jest potrzebne. Lekarze ortopedzi wykonają badanie w celach profilaktycznych, diagnostycznych, a także podczas iniekcji dostawowych. Przydaje się również jako badanie kontrolne, pomaga sprawdzać, czy zlecone leczenie przynosi efekt. Badanie usg stawu kolanowego czy usg stopy nie wymagają żadnego przygotowania, można wykonać je w każdej chwili.

Konsultacja z zakresu ortopedii – gdzie się umówić?

Na badanie do specjalisty można umówić się prywatnie lub w ramach NFZ. W Państwowym Szpitalu Klinicznym, a także takich miejscach jak Prywatne Centra Medyczne pracują doświadczeni specjaliści w zakresie ortopedii. Pacjenci mogą liczyć na konsultacje u lekarzy, którzy mają bogate doświadczenie zawodowe, brali udział w licznych kursach, z empatią podchodzą do pacjenta. Na miejscu można wykonać usg stawów, a także inne niezbędne badania.

Ortopeda to lekarz, z którym prawdopodobnie każdy będzie miał kiedyś kontakt. Uraz, złamanie, choroby stawów – to tylko nieliczne problemy, którymi się zajmują. Warto poznać tę specjalizację i w razie problemów wiedzieć, gdzie należy udać się do dobrego ortopedy.