Architekt wnętrz

Architekt wnętrz

Kim jest architekt wnętrz?

Stosowane często zamiennie pojęcia architekt oraz projektant wnętrz w rzeczywistości wcale nie są tożsame. Każdy z nich odpowiada bowiem za inne prace i dopiero połączenie sił obu tych osób, da nam pełen zakres usług, od projektu począwszy, a na gotowym do zamieszkania domu skończywszy.

Oczywiście zakres usług architekta wnętrz oraz projektanta są ze sobą ściśle powiązane, jednakże każdy z nich wykonuje prace projektowe w innym zakresie. Często może okazać się więc, że wybrany przez nas specjalista nie ma uprawnień do wykonywania wszystkich elementów naszego projektu. Tytuł architekta wnętrz zastrzeżony jest dla osób wpisanych na listę krajowej jednostki organizacyjnej Samorządu Zawodowego Architektów. Tym tytułem zawodowym możemy określić osoby, które ukończyły studia wyższe na wydziałach architektury. Z kolei projektant wnętrz jest wykształcony w kierunku aranżowania i dekorowania gotowych architektonicznie przestrzeni.

Zadania architekta wnętrz

Mówiąc bardziej kolokwialnie, architekt wnętrz tworzy przestrzeń budynków. Są to działania z reguły bardziej techniczne. Architekt wnętrz ma za zadanie wytyczyć granice poszczególnych pomieszczeń, stworzyć podziały wewnątrz oraz na zewnątrz budynków, zadbać o zgodność projektu z warunkami technicznymi oraz normami budowlanymi. Poza spełnieniem warunków technicznych, architekt wnętrz musi zadbać o zgodność projektu z wytycznymi inwestora co do przeznaczenia, funkcjonalności oraz estetyki. Można powiedzieć, że architekt wnętrz przygotowuje pole działania pod późniejszą pracę projektanta wnętrz. Jednak mimo to, że ten drugi działa na już przygotowanej przestrzeni użytkowej, dobrze jest jeśli zatrudnimy obu specjalistów jednocześnie. Umożliwi to uniknięcie ewentualnych nieporozumień oraz da szansę na konsultacje od samego początku realizacji inwestycji co w konsekwencji może okazać się tańszym rozwiązaniem.

Cechy dobrego architekta wnętrz:

– wysoki poziom usług,

– kompleksowość,

– wysoka estetyka działań oraz dbałość o detale,

– uwzględnienie oczekiwań i dopasowane do klienta,

– odpowiednie wykształcenie i doświadczenie,

– umiejętność tworzenia jednocześnie stylowych, a zarazem funkcjonalnych wnętrz.

Czy możemy pozwolić sobie na zatrudnienie architekta wnętrz

To co najczęściej decyduje o tym, że próbujemy swoich sił w dziedzinach, na których się nie znamy jest cena za takie usługi u specjalisty. Jednak oszczędzanie na wszystkim, w konsekwencji może okazać się działaniem dużo droższym, aniżeli przemyślane inwestycje. Do zatrudnienia architekta wnętrz powinniśmy podejść więc jak do niezbędnej ale przynoszącej wiele korzyści inwestycji. Pamiętajmy, że projektujemy dom, może nie tylko pierwszy, ale i ostatni raz. Jeśli zrobimy to dobrze przez długi czas nie będziemy musieli ponownie inwestować. Dlatego cennik architekta wnętrz powinniśmy oceniać przez pryzmat jego działań, wykształcenia, doświadczenia, stylu i zdolności. Wtedy okaże się, że cena jest odpowiednia do ilości oraz jakości włożonej pracy.

Dodaj komentarz