Strój motocyklowy – jak o niego dbać ?

Strój motocyklowy – jak o niego dbać ?

Jazda na motocyklu dostarcza wiele radości i często zapominamy przy tej okazji o całym świecie. Choć jest to w pełni usprawiedliwione — nie jest jednak wskazane dla naszego stroju, który jako profesjonalne zabezpieczenie wymaga odrobiny uwagi i odpowiedniej pielęgnacji. O czym zatem musimy pamiętać, dbając o nasz strój na motocykl ? Jak dbać o elementy ubrania ? Odpowiedzi wraz z ciekawymi poradami, które sprawią, że ubranie motocyklowe będzie nam długo służył i doskonale prezentowało w dalszej części wpisu.

Tworzywa sztuczne

Sztuczne tworzywo, choć jest bardzo wygodne i przypadło do gustu wielu motocyklistom, podczas czyszczenia zasługuje na równie wiele uwagi co skora. Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy dokonać to wyjęcie plastikowych ochraniaczy, które podczas czyszczenia mogą nasiąknąć lub uszkodzić pralkę. O ile na metce nie jest zabronione automatyczne pranie, możemy cały kombinezon lub pojedyncze części uprać w taki sposób. Podczas wkładania to pralki należy pamiętać, aby nie używać standardowych proszków do prania, które mogą uszkodzić membranę. Najlepszym pomysłem będzie zastosowanie specjalnych kosmetyków lub pranie w samej wodzie i ręczne doczyszczenie trudnych zabrudzeń miejscowo. Chemia może uszkodzić membranę, która straci swoje właściwości.

Jeśli nasz kombinezon nie jest mocno zabrudzony i pranie nie jest wymagane, możemy wykonać czyszczenie ręczne. Jeśli nie posiadamy specjalistycznych preparatów, woda z mydłem również powinna dać zadowalające efekty i pomóc usunąć brud. Miejsca z membraną należy czyścić tylko wodą bez żadnych dodatków.

Ostatecznie przed rozpoczęciem pielęgnacji warto przeczytać informacje zawarte na metce, gdyż pewne materiały mogą nie tolerować np. suszenia w suszarce a inne konkretnych rodzajów kosmetyków.

Bielizna termoaktywna

Nieodłącznym elementem każdego dobrze dopasowanego stroju jest specjalna bielizna w postaci spodenek czy koszulek. Podczas jej czyszczenia obowiązują podobne zasady co przy okazji tekstyliów. Warto takie ciuchy prać osobno i sprawdzić, czy wśród prania nie ma zamka ani metalowych elementów, które mogłyby uszkodzić tak delikatną strukturę lub np. membrany.

Skóra

Klasyka w postaci skórzanego stroju, choć prezentuje się efektownie i efektywnie, będzie za to wymagała nieco więcej uwagi niż tekstylia. Proces Oczyszczania powinien ograniczyć się do użycia, wody, gąbki i specjalnego preparatu lub mydła. Wszystko to jeszcze będzie nam potrzebne to cierpliwość i delikatne oczyszczanie powierzchni. Użycie agresywnych środków chemicznych czy pranie w wysokiej temperaturze nie są wskazane. Po oczyszczeniu również ręcznie należy osuszyć skórę. Dobrym posunięciem jest też jej zaimpregnowanie specjalnymi preparatami do skory.

Przegląd na koniec sezonu

Jedną z najważniejszych rzeczy, którą powinniśmy zrobić — kończąc sezon, to oprócz pożegnania się z maszyną przegląd elementów ubioru. Na pozór czysty kombinezon, który może zawierać resztki błota czy inne zabrudzenia schowany na kilka miesięcy może ulec degradacji i nie prezentować już takich samych właściwości. Długotrwałe zabrudzenia są też prawie niemożliwe do usunięcia, a przynajmniej wymagają specjalnego procesy czyszczenia.

Kolejnym ważnym elementem na zakończenie sezonu jest przegląd uszkodzeń. Dziury, przetarcia czy uszkodzone szwy należy naprawić, aby nie zapomniawszy nie wsiąść na motocykl za rok w takim ubiorze.

Dodaj komentarz