Cukrzyca – podstawowe informacje

Cukrzyca – podstawowe informacje

Cukrzyca jest obecnie uznana za chorobę cywilizacyjną. Coraz więcej osób na świecie dowiaduje się, że choruje właśnie na tą chorobę. Jej objawy mogą pojawić się nagle lub choroba może rozwijać się bezobjawowo przez wiele lat. Warto dowiedzieć się czym jest cukrzyca, jakie są jej rodzaje oraz jak przebiega leczenie.

Cukrzyca – co to za choroba?

Cukrzyca jest chorobą z grupy metabolicznych. Za jej rozwój i postęp odpowiada zaburzony proces wydzielania oraz działania insuliny. Takie zaburzenie prowadzi do niebezpiecznego wzrostu stężenia glukozy we krwi, tak zwanej hipoglikemii. Późno zdiagnozowana lub nieleczona cukrzyca doprowadza do ogólnoustrojowych zmian i uszkodzeń różnych narządów. Prowadzi do zmiany funkcji narządu wzroku, pracy nerek, funkcjonowania pracy serca i układu naczyń krwionośnych. Nauką medyczną, która zajmuje się leczeniem cukrzycy jest diabetologia. Więcej informacji znajdziesz na stronie Diabetyk24.pl.

Rodzaje cukrzycy

Obecnie medycyna dzieli cukrzycę na dwa rodzaje. pierwszym z nich jest cukrzyca typu 1. Charakteryzuje ją zaburzona ilość insuliny, a dokładniej jej niedobór. Ciężki przebieg wielu chorych powoduje, że od początku pacjent leczony jest poprzez przyjmowanie insuliny. Jest to typ o podłożu autoimmunologicznym, który cechuje się uszkodzeniem komórek wydzielających insulinę. Skutkiem tego jest brak insuliny, która jest odpowiedzialna za efektywne obniżanie poziomu glukozy we krwi.

Drugim rodzajem choroby jest cukrzyca typu 2. Jest to popularniejsza odmiana choroby. W tym przypadku zaburzone są funkcje działania insuliny, a także jej wydzielanie. 

Leczenie cukrzycy typu 1 i typu 2

Cukrzyca typu pierwszego leczona jest zazwyczaj już od rozpoznania za pomocą podawania insuliny. Wynika to z jej przebiegu, co doprowadza do całkowitego braku hormonu w organizmie. Najnowsze techniki leczenia cukrzycy typu 2 opierają się na jak najdłuższym unikaniu terapii farmakologicznej. Początkowo pacjent stosuje odpowiednio dopasowaną dietę do typu schorzenia oraz aktywność fizyczną. Jeśli taka praca nie przynosi rezultatów, konieczne jest rozpoczęcie leczenia poprzez farmakoterapeutyki.

Dodaj komentarz