Czyszczenie danych z BIK – czy to możliwe?

Czyszczenie danych z BIK – czy to możliwe?

Osoby, które mają złą historię kredytową, bardzo często zastanawiają się nad tym, czy istnieją jakieś sposoby na wyczyszczenie danych w BIK. Jak wiadomo, znajdują się tam informacje, na temat wszystkich naszych zobowiązań finansowych – zarówno o kredytach, jak i o pożyczkach. W momencie, gdy kredytobiorca dopuści do opóźnień w spłacie, informacje na ten temat trafiają do Biura Informacji Kredytowej, co obniża zdolność kredytową. Zobacz czy czyszczenie BIK jest możliwe i w jaki sposób można to zrobić.

Wpisy w BIK – najważniejsze informacje

Zarówno banki, jak i niektóre instytucje finansowe przekazują dane na temat swoich klientów do bazy BIK. W momencie zaciągnięcia kredytu w profilu danego klienta pojawia się informacja na ten temat. Później co miesiąc bank informuje tę samą instytucję o tym, czy kredytobiorca regularnie spłaca swoje raty. Informacje zawarte w Biurze Informacji Kredytowej są aktualizowane co tydzień, dzięki czemu inne instytucje finansowe mają wgląd do aktualnych informacji na temat tego, czy dana osoba regularnie spłaca swoje zobowiązania.

Zasady przekazywania i przechowywania danych w BIK mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne. Są też regulowane przez Prawo bankowe. Informacje o tym, że kredytobiorca regularnie spłaca swoje zobowiązania, działa pozytywnie na jego zdolność kredytową, co jak wiadomo jest niezbędne podczas ubiegania się o kredyt. Niestety opóźnienia w spłacie nie działają już tak pozytywnie.

Informacje w BIK – przez jaki czas się tam znajdują?

Kredytobiorca, który na czas spłacił swój kredyt i wyraził zgodę, na przetwarzanie danych o nim może znajdować się w bazie BIK przez 5 lat. Buduje to dobry wizerunek względem banków, dlatego warto zadbać o to, aby informacje o terminowej spłacie widniały tam jak najdłużej. Może Ci to w przyszłości ułatwić ubieganie się o kredyt. Ta sama zasada tyczy się jednak negatywnych wpisów, z tym że w ty przypadku negatywne wpisy mogą być przechowywane, nawet jeśli osoba zadłużona by tego nie chciała. Dopiero po 5 latach, może ona wnioskować, o usuniecie negatywnych informacji z bazy.

Informacje z bazy BIK można usunąć, tylko gdy dane są nieaktualne lub nieprawdziwe. Oznacza to, że żadna firma nie może zająć się tzw. „czyszczeniem BIK-u” i nie warto wierzyć w takie zapewnienia. Osoba, która chciałaby otrzymać kredyt, z opóźnieniami w BIK https://habza.com.pl/kredyt-z-opoznieniami-w-bik/ może mieć trudności w tradycyjnym banku. Z tego względu wiele firm pożyczkowych oferuje swoją pomoc w udzieleniu pieniędzy takim osobom.

Dodaj komentarz