Brązowe plamy na skórze grzybica

Brązowe plamy na skórze grzybica

Czy zauważasz u siebie brązowe plamy na skórze? Prawdopodobnie to grzybica.

Grzybica klasyfikowana jest  jako najczęściej występująca choroba skórna wśród populacji. To schorzenie skórne dotyczy w przybliżeniu 20% osób na całym świecie. Najczęstsza forma grzybicy, z jaką mamy do czynienia to grzybica stóp i paznokci, ale istnieją inne jej odmiany jak np. grzybica głowy czy naskórka.

Co powoduje grzybicę?

Grzybica powodowana jest przenoszeniem się dermatofitów (są to tzw. grzyby niedoskonałe powodujące grzybicę skóry) i drożdżaków. Najczęściej dermatofity przenoszone są przez zwierzęta, ale tak samo grzybicą można zarazić się od drugiego człowieka.

Aby uniknąć grzybicy profilaktycznie i na miarę możliwości, należy zakładać ubrania przewiewne i z naturalnych tkanin. Pocąca się i rozgrzana skóra to świetne miejsce do rozwijania się grzybicy – dlatego też osoby otyłe są w grupie większego ryzyka zachorowania. Osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi, które mają znacząco osłabiony organizm, także są znacznie bardziej narożne na grzybicę. 

Jakie są objawy grzybicy?

Podstawowym objawem grzybicy są wykwity skórne w postaci plam. Zazwyczaj są one owalnego kształtu o brązowym zabarwieniu. Najczęściej brązowe plamy na skórze mówią o tym, że jest to grzybica. Zdarza się również, że na skórze powstają pęcherze, które charakteryzują się przykrym zapachem i sączącą się z  nich wydzieliną.

Wiele osób cierpiących na grzybicę uskarża się na uporczywy świąd skóry, który bardzo utrudnia codzienne, normalne funkcjonowanie. Partie ciała objęte grzybicą często są również zaczerwienione i towarzyszą im liczne podrażnienia jak np. łuszczący się naskórek. To, na co należy zwrócić największą uwagę, to na tyle ile jest to możliwe unikanie drapania się. Drapiąc się, przenosimy drożdżaki lub dermatofity pod paznokciami i przyczyniamy się do rozprzestrzenia się choroby, a poza tym możemy zintensyfikować grzybicę u siebie samych.

Ze względu na to, że jest to schorzenie objawiające się widocznymi zmianami na skórze, grzybicy często nie jesteśmy w stanie ukryć. Częściowo możemy o to zbadać, zakładając na siebie długie ubrania zakrywające duże partie ciała, jednak potęguje to tylko i tak już nie najlepszy stan psychiczny i przyczynia się do narastającego stresu.

W jaki sposób diagnozuje się grzybicę?

Grzybica jest jedną z tych nielicznych chorób, które możemy zdiagnozować sobie sami. Z uwagi na wyraźne zmiany, jakie zachodzą w wyglądzie naskórka, są ona łatwe do zaobserwowania. Partie pomiędzy palcami u dłoni i stóp są miejscami, gdzie najczęściej w pierwszej kolejności dochodzi do infekcji. Oczywiście zawsze jednak należy wybrać się na wizytę do specjalisty, który potwierdzi diagnozę i przepisze odpowiednie preparaty.

Rozpoznawanie różnych typów grzybic skórnych

Grzybice to grzyby, które rozwijają się na skórze, włosach, paznokciach lub w jamie ustnej. Istnieje wiele różnych rodzajów grzybic, które mogą dotyczyć osób z różnymi typami i kolorami skóry. Niektóre przykłady grzybic to dermatofitoza, łupież pstry i grzybica paznokci.

Dermatofitoza to infekcja grzybicza, która powoduje, że na skórze pojawiają się plamy zaczerwienienia. Tinea versicolor to infekcja grzybicza, która powoduje przebarwienia na skórze. Grzybica paznokci to infekcja grzybicza, która atakuje paznokcie, powodując ich łamliwość lub odbarwienie.

Jak leczyć grzybice skórne?

Leczenie grzybicy zależy od rodzaju grzybicy i jej nasilenia. Opcje leczenia są przeważnie miejscowe, doustne lub chirurgiczne. Grzybice to grupa chorób dotykających skórę i inne tkanki. Wywołują je grzyby, które mogą nie być dermatofitami lub dermatofitami. Leczenie grzybic zależy od rodzaju grzybicy i jej nasilenia.

Jednym z najlepszych sposobów leczenia grzybicy jest krem lub maść przeciwgrzybicza zawierająca kortykosteroid. Te kremy i maści można nakładać bezpośrednio na dotknięty obszar lub można je mieszać z miejscowym antybiotykiem, aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu się po skórze.

Jak leczyć grzybicę skórną w domu i sprawić, by Twoja skóra była zdrowsza?

Pierwszym krokiem do leczenia grzybicy jest identyfikacja rodzaju infekcji. Najczęstsze typy to grzybicze i bakteryjne. Istnieje kilka sposobów leczenia infekcji grzybiczych: 

– okłady z czosnku i cebuli można nakładać na około 20 minut, 3 razy dziennie;

– olejek z drzewa herbacianego może być stosowany miejscowo w celu zabicia grzyba na skórze;

– olej kokosowy ma właściwości przeciwgrzybicze, dzięki czemu jest skutecznym sposobem leczenia grzybicy w warunkach domowych;

– istnieją dostępne bez recepty leki, których można użyć do zabicia grzyba. 

Istnieje kilka sposobów leczenia infekcji bakteryjnych: np. lekarz może przepisać antybiotyki, które pomogą również we wtórnych infekcjach. Jeśli antybiotyki nie są dostępne, kremy lub tabletki przeciwgrzybicze można przyjmować doustnie.

Dodaj komentarz