Promesa kredytowa – co to jest?

Promesa kredytowa – co to jest?

Deweloperzy, którzy sprzedają nieruchomości, najbardziej zabiegają o klientów, którzy swojego zakupu chcą dokonać za gotówkę. Jest tak, ponieważ takie osoby są bardziej wiarygodne niż te, które na ten cel zaciągają kredyt. Czasem nawet mimo największych starań może okazać się, że nie otrzymamy pieniędzy z banku, a przez to nie dojdzie do finalizacji transakcji. Właśnie z tego powodu wielu deweloperów wymaga od swoich potencjalnych klientów promesy kredytowej. Czym ona jest i czy rzeczywiście daje gwarancję, że bank przyzna nam kredyt?

Promesa bankowa – co to jest?

Czym jest promesa kredytowa? Z reguły jest to oficjalny dokument, który jest poświadczony pieczątką danej instytucji finansowej. Znajdują się w nim informacje na temat kwoty, jaką bank jest skłonny przyznać swojemu klientowi. Promese wystawia się na podstawie sytuacji finansowej danej osoby lub informacji o sytuacji finansowej i o nieruchomości. Sprzedawca, który otrzyma promese na daną nieruchomość, może mieć dużą pewność, że kupiec posiada zdolność kredytową i jest w stanie kupić np. nieruchomość. Promesa ważna jest do 30 lub 60 dni od jej wydania. Czemu jest wydawana na tak krótki okres? Ponieważ sytuacja finansowa klienta banku bardzo szybko może ulec zmianie, a jego zdolność kredytowa może się zmniejszyć lub powiększyć.

Ile kosztuje promesa kredytowa?

Promesy kredytowej udziela się za darmo, a kredytobiorca nie musi płacić za jej wydanie. Obecnie analiza zdolności kredytowej klienta banku nie jest aż tak skomplikowana, jak kiedyś, w związku z czym wydanie promesy nie wiążę się z dużymi kosztami. Wymóg promesy jest też coraz częściej spotykany, a weryfikacja zdolności kredytowej została zautomatyzowana, dzięki czemu kredytobiorcy mogą korzystać z wielu udogodnień, których nie było jeszcze kilka lat temu.

Czy promesa jest gwarancją uzyskania kredytu?

Skoro już wiesz, czym jest promesa https://habzafinanse.com.pl/czym-jest-promesa-kredytowa/, to warto, abyś wiedział również, czy jest ona gwarancją otrzymania kredytu. Promesa jest pewnego rodzaju obietnicą, jednak nie jest gwarancją udzielenia kredytu. Bank nie musi udzielać kredytobiorcy pieniędzy na podstawie tego dokumentu. Banki stosunkowo rzadko wycofują się ze złożonych promes, warto jednak wiedzieć, że jest to możliwe np. gdy klient banku straci pracę.

Podsumowując, promesa z banku zwiększa nasze szanse na otrzymanie nieruchomości na kredyt. Nie jest gwarancja otrzymania kredytu, ale większość banków trzyma się wcześniejszych ustaleń, jeśli zdolność kredytowa klienta się nie pogorszyła.

Dodaj komentarz