Dlaczego warto czytać książki?

Dlaczego warto czytać książki?

Wiele osób w młodości było zachęcanych, a wręcz zmuszanych do czytania książek zarówno przez rodziców, jak i nauczycieli. Do tego często takich, które ich w ogóle nie interesowały. Z tego powodu sporo osób „odbiło się” od czytania i w dorosłym życiu niemal całkowicie zrezygnowało z sięgania po książki z własnej woli. Nic więc dziwnego, że co roku słyszymy alarmujące statystyki na temat tego, jak mało czytają Polacy. W takim razie dlaczego warto czytać książki? Co to daje? Czy można polubić czytanie, nawet jeśli wcześniej się tej czynności nie znosiło?

Jak książki wpływają na mózg

Każdy z pewnością kiedyś natrafił na stwierdzenie, że książki rozwijają wyobraźnię i kreatywność. Chociaż brzmi to już dość oklepanie, z pewnością jest to prawda. Oglądając telewizję (zwłaszcza programy niskich lotów) nie musimy myśleć ani analizować czegokolwiek – wszystko podane jest na tacy. Książki zaś wymagają od nas trochę wysiłku, co wbrew pozorom nie jest złą rzeczą. Dzięki nim trenujemy bowiem nasz mózg – poprawia nam się pamięć, lepiej kojarzymy osoby i fakty. Istnieją nawet pewne badania, które sugerują, że oddani czytelnicy mają znacznie mniejszą szansę na zapadnięcie w podeszłym wieku na chorobę Alzheimera czy demencję.

Czytanie nie musi być męczarnią

Zła opinia wielu ludzi na temat czytania i stwierdzenie, że książki są nudne bierze się z tego, że dana osoba po prostu jeszcze nie trafiła na odpowiedni dla siebie gatunek. Do wyboru jest ich multum – od romansów, przez horrory, do science fiction czy biografie. Czasami może się okazać, że spodoba nam się coś, co zupełnie byśmy się nie spodziewali, że będzie w naszym guście. Warto więc próbować. Niemal od razu zobaczymy, jak szybko, miło i przyjemnie idzie czytanie, kiedy nie robimy tego z przymusu, a autentycznego zainteresowania.

Niezastąpiona skarbnica wiedzy

Cokolwiek byśmy nie czytali i jaka nie byłaby tego wartość merytoryczna, dzięki książkom niemal zawsze się czegoś nauczymy. Czy to nowych słów i wyrażeń, czy na przykład wiedzy z zakresu historii, polityki, ekonomii lub obcej kultury. Nie bez powodu czytelników uważa się z reguły za osoby bardziej elokwentne. Im więcej czytamy, tym łatwiej będzie nam też przychodzić pisanie.

Czytanie sposobem na relaks

Znane jest zalecenie lekarzy, że co najmniej godzinę przed snem powinniśmy odstawić wszelkie ekrany – telewizję, komórki, laptopy. Wielu jednak może w tym wypadku powiedzieć – to co ja mam wtedy robić? Leżeć i patrzeć w ścianę? Otóż nie. Czytanie przed snem nie dość, że potrafi rozluźnić i pomóc nam zrzucić z siebie nagromadzony w ciągu dnia stres, ale także ułatwić zaśnięcie.

Odpowiedzieć na pytanie dlaczego warto czytać książki można na wiele sposobów. Nie ma jednak wątpliwości, że rzeczywiście warto to robić.

Dodaj komentarz