5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o agregatach

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o agregatach

Co to są agregaty prądotwórcze?

Agregaty prądotwórcze inaczej też generatory prądotwórcze to urządzenia,które samodzielnie wytwarzają energię elektryczną.Zasilać nimi możemy wszystkie sprzęty elektryczne w momencie,kiedy jesteśmy pozbawieni stałego źródła prądu,np.podczas awarii sieci wskutek zjawisk atmosferycznych.Są również nieodzowną pomocą w miejscach,gdzie tego prądu w ogóle nie ma,np.pole kempingowe czy plac budowy.

Artykuł sponsorowany: agregaty prądotwórcze i ceny za najem

Budowa agregatu prądotwórczego

Agregaty są autonomicznymi zespołami do wytwarzania energii elektrycznej. W skład budowy zespołów prądotwórczych wchodzi silnik spalinowy z rozruchem ręcznym (uruchamiany przy pomocy linki, za którą należy pociągnąć) lub elektrycznym, rozdzielnica elektryczna, urządzenia kontrolno – pomiarowe, zbiornik paliwa oraz gniazda przyłączowe.Niektóre  modele posiadają również tłumik i katalizator,dzięki którym wyciszają hałas i są bardziej przyjazne dla środowiska.Elementy te znajdują się w metalowej obudowie,która wygłusza pracę urządzenia.

Podział agregatów

Ze względu na fazowość, konstrukcję i rodzaj zasilania wyróżniamy kilka podziałów generatorów prądotwórczych.Pierwszym z nich jest podział na agregaty jedno- i trójfazowe.Agregaty jednofazowe sprawdzą się w chwilowych przerwach w dostawie prądu.Głównie zasilić nimi możemy urządzenia elektryczne podłączone do sieci domowej,czyli wszelkiego rodzaju sprzęty gospodarstwa domowego,np.lodówkę,pralkę,telewizor etc. Agregaty trójfazowe wykorzystuje się ,kiedy potrzebujemy energii ,by zasilić więcej urządzeń lub urządzenie,które wymaga większej mocy.Napięcie generowanego przez urządzenie prądu wynosi– w agregatach jednofazowych od 1 do 230 V, zaś w trójfazowych od 3 do 400 V.

Idąc dalej, ze względu na budowę wyróżniamy agregaty przenośne i stacjonarne.Agregaty przenośne jak sama nazwa mówi to lekkie, poręczne urządzenia,które możemy wykorzystać w każdym miejscu,niezależnie od tego,gdzie się znajdujemy.Przeznaczone są one do stosowania w domu, w ogrodzie, w domu letniskowym i na kempingu.

Agregaty stacjonarne to urządzenia  większe niż przenośne,dzięki czemu wytwarzają również większą moc.Niestety nie posiadają obudowy,która mogłaby wygłuszyć ich pracę,w związku z czym są bardzo hałaśliwe.Zużywaj również dużo paliwa,ale świetnie się sprawdzają przy zasilaniu większych sprzętów,np.na placu budowy czy przy organizacji eventów.

Generator prądotwórczy,jak każde urządzenie sam potrzebuje energii.W tym przypadku wyróżnić możemy generatory zasilane akumulatorem lub napędzane paliwem– benzyną, ropą czy gazem.Te ,które pobierają energię z akumulatora są zazwyczaj dużo tańsze,ale i mniej wydajne.Można je za to bezpiecznie używać we wnętrzach.

Agregaty zasilane paliwem wytwarzają dużo więcej energii  i mogą zasilać wiele urządzeń.Ich wadą jest jednak to,że są bardzo głośne i wytwarzają dużo spalin.Dlatego też umieszcza się je poza zamkniętymi pomieszczeniami.

ABC użytkowania agregatu prądotwórczego.

Agregat prądotwórczy to urządzenie,którego prawidłowa obsługa wymaga znajomości kilku podstawowych zasad.Oczywiście zanim przystąpimy do korzystania ze sprzętu powinniśmy dokładnie zapoznać się z instrukcją jego obsługi.Znajdziemy w  niej informacje na temat bezpieczeństwa użytkowania, konieczności wykonania przeglądów gwarancyjnych, prawidłowego uruchamiania itp.Obsługa agregatu prądotwórczego zgodnie z instrukcją do podstawa.Oto podstawowe zasady:

prawidłowy dobór agregatu oraz prawidłowe podłączanie odbiorników – określamy  moc czynną agregatu, która powinna być większa od zsumowanej mocy odbiorników,będących  do niego jednocześnie podłączonych i powiększona o wartość mocy potrzebnej w momencie uruchamiania odbiorników.

-sprawdzenie stanu odbiorników – przed podłączeniem odbiorników do agregatu należy sprawdzić czy są sprawne;

-kontrola poziomu oleju-sprawdzanie poziomu oleju jest zalecane przed każdym uruchomieniem agregatu.Jeśli zajdzie taka konieczność, należy uzupełnić zbiornik do górnej krawędzi szyjki wlewu. W każdej instrukcji obsługi znajduje się informacja o zalecanym oleju do danego typu silnika;

-wymiana oleju -od czystości oleju zależy prawidłowe działanie silnika.Od czystości oleju zależy prawidłowe działanie silnika;

-kontrola poziomu paliwa -poziom paliwa w urządzeniu nie może być niższy od poziomu minimalnego.Warto także pamiętać o tym, by nie pozostawiać paliwa w zbiorniku, ponieważ pozostawione na dłużej niż miesiąc traci właściwości, a w zbiorniku powstaje osad, który następnie trafia do gaźnika i zatyka jego dysze. Dysze natomiast są wrażliwe na najmniejsze cząsteczki osadu i zatkane, uniemożliwiają uruchomienie silnika. Można zapobiegać tym skutkom nie przetrzymując paliwa w zbiorniku oraz dzięki regularnej wymianie filtra;

-kontrola filtra powietrza -powinien być systematycznie czyszczony i wymieniany przynajmniej raz w roku;

-systematyczna konserwacja -zalecana przez producenta we wskazanych terminach.

Co powinniśmy wiedzieć,zanim dokonamy zakupu agregatu prądotwórczego?

Jak wiemy,agregat prądotwórczy to bardzo praktyczny i pomocny sprzęt w przypadku,gdy zostajemy chwilowo odcięci od sieci elektrycznej.Sprawdza się również bardzo dobrze w miejscach,gdzie nie ma w ogóle stałego połączenia ze źródłem prądu.Zanim jednak zdecydujemy się na zakup takiego sprzętu,musimy pamiętać o kilku istotnych rzeczach.

Po pierwsze,zastanówmy się w jakim celu i do czego będzie nam służył agregat prądotwórczy-jako stałe czy rezerwowe źródło prądu?Jeśli będziemy potrzebować go tylko w sytuacjach awaryjnych,to zdecydowanie mniejszy ,przenośny agregat jednofazowy nam wystarczy.Z kolei jeśli ma on nam służyć,by zasilać urządzenia potrzebujące większej mocy bądź ma być dla nas stałym źródłem prądu, trafniejszym wyborem będzie wtedy agregat stacjonarny trójfazowy.

Parametry generatora prądotwórczego-mają one duży wpływ na to ,jaki konkretnie model wybierzemy.Przede wszystkim moc,jaką wytwarzają-do zasilania urządzeń w gospodarstwie domowym wystarczą nam mniejsze i słabsze urządzenia.By wytworzyć jednak energię potrzebną do uruchomienia większych sprzętów,bądź kilku w jednym czasie wybierzmy generator o większej mocy.Pamiętajmy,że przy zbyt dużym obciążeniu urządzenia,może dojść do awarii i uszkodzenia sprzętu.

Poziom hałasu-równie ważny czynnik przy wyborze modelu agregatu prądotwórczego.Większość dostępnych na rynku modeli wytwarza hałas równy 88 do 98 decybeli. Jest to głośność o bardzo dużym natężeniu, określana jako niezdrowa dla słuchu ludzkiego. Na rynku są dostępne jednak generatory prądotwórcze, których poziom hałasu oscyluje w granicach 60 do 75 dB. Cena takich urządzeń jest oczywiście dużo wyższa.

Spalinowy czy na akumulator?Jest to także istotne pytanie,jakie nasuwa się nam przy zakupie sprzętu prądotwórczego.Otóż musimy wiedzieć,gdzie będziemy używać urządzenia.Ze względu na spaliny wytwarzane przez agregat zasilany paliwem,zaleca się wykorzystywanie go poza zamkniętymi pomieszczeniami.Te zaś z napędem akumulatorowym są bezpieczniejsze i można z nich bezproblemowo korzystać wewnątrz budynków.

 

Aby dokonać trafnego wyboru generatora prądotwórczego,jak widać,należy zwrócić uwagę na wiele czynników i parametrów urządzenia.W sieci znajdziemy wiele pomocnych informacji na temat agregatów prądotwórczych,ale jeżeli nie jesteśmy pewni co do wyboru modelu,warto zwrócić z pytaniem do eksperta.Pamiętajmy jednak o tym,że jeżeli wybierzemy generator z automatyką jego podłączenie do instalacji w domu czy budynku, musi być wykonane przez uprawnionego elektryka i musi być zgodne z lokalnymi przepisami dotyczącymi zasilania rezerwowego i podłączenia do sieci energetycznej.

Dodaj komentarz