Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Języki obce towarzyszą większości osób od dzieciństwa. Są jednym z przedmiotów, obok polskiego i matematyki, na które kładzie się największy nacisk. Przede wszystkim promuje się naukę angielskiego, ale na późniejszym etapie edukacji także drugiego języka (na ogół niemieckiego lub rosyjskiego). Słyszy się głosy, że obecnie bez znajomości chociaż jednego języka obcego w dużych miastach ciężko będzie o pracę, a za jakiś czas może to być wręcz niemożliwe. Niestety, nauczenie się takiego języka nigdy nie jest łatwe i wymaga ogromu czasu i zaangażowania, co wielu odpycha. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego warto uczyć się języków obcych? Co możemy dzięki nim zyskać i czy ich znajomość jest warta tak długiego okresu nauki?

Języki obce dają nowe możliwości

Każdy język obcy otwiera przed nami nowe drzwi, a zwłaszcza język angielski. Możemy studiować czy pracować za granicą, gdzie często czekają na nas znacznie lepsze warunki życia niż w Polsce. Osoby skuszone dobrymi zarobkami często wyjeżdżają do pracy, po czym nigdy nawet dobrze nie starają się nauczyć języka miejsca, w którym przebywają (często jest tak w przypadku Polaków w Wielkiej Brytanii). Jest to wielki błąd. Co prawda bez znajomości języka można sobie jakoś poradzić, ale ciężej nam będzie ze znalezieniem pracy, poznawaniem nowych ludzi czy po prostu egzystowaniem w społeczeństwie, w którym czujemy się obco. Jednak nawet jeśli nie chcemy nigdzie wyjeżdżać, w naszym kraju języki obce również mogą się przydać, na przykład w kontaktach z zagranicznymi klientami.

Język angielski – język uniwersalny

Angielski to współczesna łacina. Zna go już niemała część świata, co sprawia, że dzięki Internetowi możemy w mgnieniu oka skontaktować się (i dogadać!) z osobami z najdalszych jego zakątków, tylko przy pomocy tego jednego języka. Mamy także dostęp do ogromnej ilości materiałów i rzeczy (książek, seriali, filmów), które po polsku są po prostu niedostępne, bowiem nikt nie zechciał ich przetłumaczyć. Z kolei na angielski tłumaczone jest niemal wszystko, więc nawet, żeby obejrzeć coś bardzo niszowego z dalekiego kraju powinien nam wystarczyć właśnie ten język.

Znajomość języków obcych dobrze wpływa na mózg

Przetwarzanie i wytwarzanie informacji w języku obcym jest dla mózgu bardzo męczące – musi zapamiętać tysiące słów i zasad gramatycznych, a później składać to w całość na bieżąco podczas na przykład rozmowy. Dzięki takiemu treningowi osoby znające język obcy mogą cieszyć się lepszą pamięcią i myśleniem analitycznym, odkryto także, że wspomaga to kreatywność.

Dlaczego warto uczyć się języków obcych – na to pytanie można odpowiedzieć na milion sposobów. Jest to szalenie przydatna umiejętność, której z powodzeniem można nauczyć się samemu. Nie będzie to łatwy ani szybki proces, ale zdecydowanie może to pozytywnie wpłynąć na nasze życie.

Dodaj komentarz