Jak dobrać moc urządzenia do powierzchni wybierając piec akumulacyjny?

Jak dobrać moc urządzenia do powierzchni wybierając piec akumulacyjny?

Piec akumulacyjny to coraz częściej wybierane źródło ciepła w gospodarstwach domowych. Są właściwie bezobsługowe, dzięki czemu mogą pracować bez naszej ingerencji. Dodatkowo są też bardzo efektywny i wydajne. Aby nasz piec spełniał wszystkie swoje funkcje, musimy wcześniej zastanowić się, jaka moc będzie dla niego optymalna i dopasowana do pomieszczenia, które ma ogrzewać.

Piece akumulacyjne statyczne — czym są?

Aby zastanowić się nad definicją, powinniśmy wiedzieć, jak działa piec akumulacyjny. Jego praca polega przede wszystkim na procesie ładowania oraz rozładowania urządzenia grzewczego. Ładowanie odbywa się najczęściej w czasie, kiedy praca pieca i tryb grzania nie jest konieczny. Zazwyczaj odbywa się to w porze nocnej. Kiedy energia cieplna zostanie załadowana do pełna, wówczas zaczyna się proces jej zużywania.

 

Jest to ekonomiczny i energooszczędny sposób ogrzewania wybranych powierzchni. Zadaniem pieca statycznego jest oddawanie ciepła za pomocą konwekcji. Są one bardzo łatwe d zamontowania i posiadają bardzo prostą budowę, dzięki czemu korzystanie z nich nie jest skomplikowane. Zazwyczaj służą do ogrzewania pomieszczeń, w których temperatura może pozostawać stała i niezmienna. Świetnie sprawdzą się w gospodarstwach domowych jako źródło ogrzewania pokoi, ale również w pomieszczeniach biurowych. Często wykorzystuje się je również na halach produkcyjnych oraz magazynowych.

Czym są piece akumulacyjne dynamiczne?

Piec akumulacyjny dynamiczny posiada bardziej rozwiniętą budowę niż statyczny. Jest również od niego droższy i jego instalacja nie jest już taka prosta. Działanie pieca dynamicznego koordynuje wentylator promieniowy. Ma on funkcję magazynowania ciepła, dzięki czemu nie musimy zużyć całego ładunku cieplnego od razu. Możemy zostawić go na czas, kiedy energia cieplna rzeczywiście będzie nam potrzebna.

 

Dynamiczny piec akumulacyjny daje nam również większe możliwości operowania temperaturą i dostosowywania jej do aktualnych potrzeb. Najczęściej stosuje się je w gospodarstwach domowych, punktach usługowych oraz pomieszczeniach biurowych.

Jaką moc powinien mieć piec akumulacyjny?

Jeżeli zastanawiamy się nad odpowiednim doborem mocy dla naszego pieca akumulacyjnego, warto zwrócić uwagę na to gdzie chcemy go umiejscowić. Bardzo ważna będzie na pewno powierzchnia pomieszczenia, które będzie ogrzewał oraz jego przeznaczenie. Również warunki techniczne miejsca, takie jak np. jego izolacja i ocieplenie będą miały tutaj wpływ na dobór mocy. Im lepiej zabezpieczony jest budynek, tym mniejszej mocy będziemy potrzebowali do zasilenia pieca akumulacyjnego.

 

Kiedy nasz budynek jest nowy, dobrze zabezpieczony i posiada odpowiednią termoizolację, wówczas możemy śmiało decydować się na piec akumulacyjny statyczny lub dynamiczny. Powinien on bez problemu poradzić sobie z ogrzaniem takiej przystosowanej przestrzeni.

 

Im budynek jest starszy i gorzej zabezpieczony (wilgoć, nieszczelne okna, brak izolacji i ocieplenia), tym większa moc będzie potrzebna do efektywnego ogrzewania. W przypadkach budynków, które są bardzo stare i słabo zabezpieczone, istnieje ryzyko, że piec akumulacyjny w ogóle się nie sprawdzi. Dobrze jest poradzić się specjalisty, zanim dokonamy wyboru, abyśmy nie musieli przejmować się, że wydaliśmy niepotrzebnie nasze pieniądze.

Na co zwrócić uwagę wybierając piec akumulacyjny?

Przy wyborze odpowiedniego pieca akumulacyjnego bardzo ważna jest powierzchnia pomieszczenia do ogrzania. Warto wziąć również pod uwagę zmienne warunki pogodowe w naszym klimacie oraz spadające poniżej zera temperatury zimą. Kolejnym punktem do odhaczenia na naszej liście będzie stopień ocieplenia budynku, w którym znajduje się nasze pomieszczenie. Im lepiej ocieplony mamy budynek, tym cieplej będzie w nim bez dodatkowych ogrzewaczy. Warto sprawdzić również, czy ciepło nie ucieka nam przez nieszczelne okna i drzwi.

 

Dodaj komentarz