Jak rozliczyć PIT-28? Przydatne wskazówki

Jak rozliczyć PIT-28? Przydatne wskazówki

Musisz złożyć zeznanie PIT? Zastanawiasz się, jak rozliczyć PIT-28? Teraz jest to niezwykle proste! Możesz załatwić to w kilka minut, korzystając z programu e-pity. Zobacz jak wypełnić wniosek i wysłać go do odpowiedniej placówki. Jedyne czego potrzebujesz, to dostęp do internetu. 

Każdy, kto generuje jakiekolwiek dochody, jest zobowiązany do złożenia zeznania PIT za ostatni rok podatkowy. Jest to konieczne i od tej zasady nie ma wyjątków. Rozliczyć się z urzędem skarpowym muszą zarówno osoby pracujące na etacie, czy pobierające świadczenia, jak i przedsiębiorcy. Rodzajów formularzy PIT jest wiele i każdy z nich przeznaczony jest dla innej grupy podatników. PIT 28 to zeznanie, które służy do rozliczenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Co to właściwie oznacza? Taki rodzaj ryczałtu to nic innego jak uproszczona forma opodatkowania przychodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Jak rozliczyć PIT 28 na zasadach ryczałtu?

 

PIT-28 – dla kogo?

PIT 28 to forma opodatkowania pozarolniczej działalności gospodarczej. Jej cechą charakterystyczną jest fakt, że pozwala na ustalenie stawki podatku ”z góry”. Podatnik wybierający taką właśnie formę rozliczenia zobowiązuje się do opłacenia należnego ryczałtu. Warto wspomnieć, że jest to sam podatnik, decyduje, czy chce rozliczyć się właśnie w ten sposób. Każdy, kto wybiera taki formularz, rezygnuje z możliwości pomniejszenia przychodu o koszt jego uzyskania.

PIT 28 do urzędu skarbowego powinni złożyć podatnicy rozliczający pozarolniczą działalność gospodarczą. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność, jak u spółek. Podobnie jest w przypadku niektórych przychodów osiąganych z tytułu umowy najmu oraz innych umów o podobnym charakterze. Formularz PIT 28 mogą wybrać także osoby generujące zyski ze sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnych upraw. Warto zaznaczyć, że chęć skorzystania z tej formy opodatkowania należy wyrazić wcześniej w formie deklaracji złożonej w urzędzie skarbowym.

Jak rozliczyć PIT-28?

Rozliczenie PIT 28 można złożyć na kilka sposobów. Pierwszy z nich przewiduje dostarczenie formularza osobiście do odpowiedniego oddziału urzędu skarbowego. Można zrobić to także pocztą. Obecnie jednak coraz mniej osób wybiera takie tradycyjne metody. A to dlatego, że w dzisiejszych czasach można łatwo rozliczyć PIT online. Bez wychodzenia z domu i zbędnych formalności.

Jak rozliczyć PIT przez internet? To bardzo proste. Wszystko załatwić można przy pomocy programu e-pity. Jest darmowy i bardzo intuicyjny w obsłudze, dzięki czemu wypełnianie deklaracji staje się niezwykle proste. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni formularz i go wypełnić. Sama ta procedura nie powinna sprawić problemu nawet osobom, które robią to po raz pierwszy. Program na każdym kroku wspiera bowiem użytkownika.

W takiej postaci można wysłać go drogą elektroniczną, otrzymując przy tym urzędowe poświadczenie odbioru. To świetne rozwiązanie, ponieważ zajmuje dosłownie kilka sekund i gwarantuje pewność dostarczenia deklaracji na czas.

Do kiedy należy złożyć PIT 28?

Wszelkie sprawy związane z rozliczaniem PIT nie znoszą spóźnień. Dostarczenie ich na czas jest absolutną koniecznością. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z bardzo poważnymi konsekwencjami. Przy rozliczeniu PIT 28 trzeba zachować w tej kwestii szczególną czujność, ponieważ deklaracje te składa się wcześniej niż pozostałe. Obecnie termin składania zeznania PIT 28  wyznaczony jest na ostatni dzień lutego.

pi28

 

Dodaj komentarz