Kominy systemowe – najlepsza alternatywa dla kominów murowanych

Kominy systemowe – najlepsza alternatywa dla kominów murowanych

Kominy murowane nie zniknęły jeszcze całkowicie, ale nie da się ukryć, że widujemy je już coraz rzadziej. Wynika to przede wszystkim z faktu, że po prostu nie spełniają one w wielu przypadkach współczesnych standardów i wymagań. Dlatego też powstała warta uwagi alternatywa, a mianowicie kominy systemowe.

Zdecydowanie warto się z nią zapoznać, aby w trakcie budowania lub modernizacji nieruchomości podjąć właściwą decyzję w kwestii wyboru komina. W takim razie, jakie zalety ma komin systemowy i co sprawia, że w wielu przypadkach jest on lepszym rozwiązaniem niż tradycyjny komin murowany? Przekonajmy się!

Zalety komina systemowego

Mówiąc o zaletach, jakimi wyróżniają się kominy systemowe, nie sposób nie wspomnieć o ich budowie. Cały system kominowy składa się z wielu części, które można łatwo i wygodnie ze sobą łączyć niczym klocki.

Jeśli chodzi o materiał wykonania, to w tym zakresie występuje duża różnorodność. Popularne są m.in. kominy stalowe, ale można też zakupić komin hybrydowy, który ma wkład ceramiczny, a obudowę stalową, a także komin całkowicie ceramiczny.

Kominy systemowe charakteryzują się dużą wydajnością, a także wytrzymałością. Dobrze dobrany komin od rzetelnego, stosującego wysokiej jakości producenta powinien działać bez problemu przez wiele, wiele lat. Co więcej, są kompatybilne z popularnymi obecnie urządzeniami grzewczymi, a mianowicie kotłami z podajnikiem.

Jedna rzecz, którą absolutnie trzeba zapamiętać, to fakt, że komin należy dobierać na podstawie posiadanego urządzenia grzewczego, a więc na przykład kotła. Jeśli jeszcze nie wybraliśmy rodzaju kotła, nie możemy wybrać i kupić komina, ponieważ ryzykujemy w takiej sytuacji, że komin okaże się niekompatybilny z kotłem.

Dlaczego kominy systemowe są lepsze niż murowane?

Kominy murowane są być może nieco tańsze niż kominy systemowe, ale nie są z pewnością optymalnym rozwiązaniem w wielu przypadkach. Wynika to z faktu, że ich montaż jest niełatwy i czasochłonny. Wymagał będzie wsparcia fachowca, co sprawi, że po doliczeniu wszystkich kosztów mimo wszystko komin murowany może okazać się droższy.

Łatwy transport i montaż, możliwość dokupywania dodatkowych akcesoriów czy, w razie potrzeby, pojedynczych metrów komina systemowego, sprawiają, że to właśnie kominem systemowym warto się zainteresować.

Jeśli nie mamy pewności w zakresie tego, który rodzaj komina będzie pasował do naszego kotła, zawsze można zapytać w sklepie sprzedającym kominy. Informacji na ten temat być może będzie w stanie udzielić też fachowiec, któremu będziemy chcieli zlecić montaż komina.

Dodaj komentarz