Komu tak na prawdę szkodzi gluten?

Komu tak na prawdę szkodzi gluten?

Choroba, jaką jest celiakia, jest coraz bardziej powszechna i to nie tylko w naszym kraju, ale też na całym świecie. Wprawdzie szacuje się, że choruje na nią około jednego procenta mieszkańców ziemi, ale warte podkreślenia jest także i to, że z dnia na dzień wynik ten idzie w górę. Niektóre sondaże już uwypuklają, że osób chorych na nietolerancję produktu, jakim jest gluten, może być nawet koło trzech procent ludzkości.

Mimo wszystko o chorobie tej w dalszym ciągu wiemy niewiele i w zasadzie nasza wiedza zawiera się tylko w tym, że dla osób chorych podstawą jest dieta bezglutenowa. Na pewno warto w tym miejscu podkreślić, że jest to choroba, która towarzyszy nam do końca życia, a więc równie ważne jest to, że taka dieta bezglutenowa musi być stosowana do końca naszych dni. Wielu lekarzy jest zdania, że celiakia ustępuje po kilku latach stosowania surowej diety, w której nie znajduje się gluten, ale oczywiście nie jest to prawdą i w zasadzie są to tylko domysły. Prawda jest taka, że celiakia zmusza nad do tego, aby dieta bezglutenowa towarzyszyła nam już zawsze.

Problem, czy też nie?

Z pewnością wielu ludzi uważa, że jest to dość poważny problem, bo przecież gluten znaleźć możemy dziś w wielu, wydawać by się mogło podstawowych składnikach diety. Z pewnością jest w tym sporo prawdy, bo przepisy bezglutenowe w dalszym ciągu są mało powszechne. Na całe szczęście z roku na rok jest pod tym względem coraz lepiej i możemy mieć pewność, że wiedza za tego zakresu w dalszym ciągu będzie się poszerzać. Z pewnością ułożenie osobiste takiej diety nie jest łatwym zadaniem i będziemy mieli z tym spory problemu. Dlatego też być może pomogą nam wszelkie kalkulatory i programy, które są specjalnie stworzone dla osób chorych na celiakię. Do wyboru mają oni w nich tylko i wyłącznie produkty, w których gluten się nie znajduje. Mimo wszystko musisz być w tym miejscu bardzo czujny, bo wiele produktów może mieć gluten ukryty. Najlepiej więc kupować produkty ze znakiem przekreślonego kłosa.

Dodaj komentarz