Kultura masowa w XXI wieku

Kultura masowa w XXI wieku

Kultura masowa jest bezpośrednio związana ze środkami masowego przekazu. Można nawet powiedzieć, że kultura masowa bez mediów tego rodzaju nie mogłaby istnieć. Dlaczego tak jest? To właśnie takie media jak telewizja, radio czy Internet są kanałami kultury masowej. Seriale telewizyjne, muzyka pop czy różnego rodzaju nowości i trendy – to wszystko dociera do odbiorców przez media. Prawda jest taka, że gdyby nie było mediów to kultura masowa nie miałaby racji bytu nie była by w stanie oddziaływać na tak duże rzesze osób. Oddziaływanie kultury masowej jest bardzo duże i raczej na pewno nie da się go powstrzymać.

Nie wydaje się również, aby takie powstrzymywanie miało jakikolwiek sens. Przecież kultura masowa jest zjawiskiem pozytywnym i pozwala wyrażać się jak najszerszej liczbie osób. Medialny charakter kultury masowe sprawia, że istnieje ona tylko w mediach. Jeśli nie ma jej w telewizji lub w Internecie to przestaje być ona ważna. Dlatego jednym z jej najważniejszych przykazań jest: nie daj się zdjąć z anteny i zawsze bądź na afiszu. Chęć bycia zawsze w świetle reflektorów i na ustach ludzi sprawia, że kultura masowa celuje w graniu na ludzkich emocjach i w natychmiastowym przyciąganiu uwagi odbiorców. To, co wyżej zostało powiedziane pokazuje wyraziście, że kultury masowej nie sposób sobie wyobrazić bez mediów. Oba te pojęcia są ze sobą połączone. Wraz z ewolucją mediów ewoluuje kultura masowa.

Trzeba jednak pamiętać, że ten proces działa również w drugą stronę. Media starają się również dostosowywać do kultury masowej. Widać to najlepiej na przykładzie wszelkiego rodzaju programów telewizyjnych, które rezygnują z dogłębnych analiz i trudnych tematów stawiając na prostotę, rozrywkę i łatwy dostęp. Ceniony jest szum informacyjny oraz silnie emocjonalny język. Podsumowując, we współczesnym świecie, w XXI wieku kultura nie może istnieć bez mediów, a media z racji tego, że stawiają coraz mocniej na rozrywkę nie mogą istnieć bez kultury. Jest nią najczęściej najpopularniejsza kultura masowa.

Dodaj komentarz