Kurs na wózki widłowe

Kurs na wózki widłowe

Kursy na wózki widłowe cieszą się w obecnych czasach bardzo dużą popularnością, ponieważ dzięki uczęszczaniu na taki typ szkolenia można podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, jak również znaleźć o wiele lepszą pracę. W chwili obecnej można taki kurs ukończyć zarówno przez urząd pracy, jak również prywatnie. Decydują się na skorzystanie z oferty urzędu pracy, kursant nie ponosi z tytułu uczęszczania na takie szkolenie jakichkolwiek kosztów.

Czym są kursy na wózki widłowe?

Jeżeli chodzi o ten typ kursu to trzeba powiedzieć przede wszystkim to, że każdy kursant uczy się na nich nie tylko zagadnień teoretycznych, ale również samej praktyki. W większości przypadku kurs na wózki widłowe trwa nie dłużej niż dwa dni. Po ukończeniu szkolenia wymagane jest udanie się na egzamin państwowy, podczas którego zostanie zweryfikowana wiedza, zdobyta podczas uczęszczania na kurs. Pomyślne uzyskanie certyfikatu na wózki widłowe daje możliwość znalezienia pracy nie tylko na terenie naszego kraju, ale również za granicą. Bowiem na specjalne życzenie kursanta może zostać wydany certyfikat unijny w języku angielskim. Podobnie sprawa wygląda w sytuacji, gdy dany kursant zdobędzie takie uprawnienia na kierowanie za granicą, bowiem wtedy również może wykonywać takie czynności w polskich firmach. Największe zapotrzebowanie na osoby z uprawnieniami na wózki widłowe są w dużych halach produkcyjnych oraz w firmach logistycznych, a takich w Polsce nie brakuje.

Rodzaje wózków widłowych

Jak już powyżej zostało wspomniane, każda osoba, która uczęszcza na kurs na wózki widłowe uczy się zarówno teorii, jak i praktyki. Jeżeli chodzi o teorię to omawiane są przede wszystkich rodzaje wózków widłowych, jak również, w jaki sposób należy je obsługiwać. W związku z tym, jeśli chodzi o kwestię rodzajów wózków widłowych to należy do nich zaliczyć przede wszystkim:

  • wózki widłowe spalinowe
  • wózki widłowe boczne
  • wózki widłowe elektryczne

W przypadku wózków widłowych spalinowych należy zaznaczyć przede wszystkim to, że mogą być zastosowane podczas wykonywania prac różnych warunkach. Otóż, ten typ wózków doskonale sprawdzi się nie tylko w dużych hala produkcyjnych, czy magazynach, ale również podczas przeładowywania towarów o różnym ciężarze.

Jeżeli chodzi o wózki widłowe boczne to trzeba powiedzieć, że odznaczają się one tym, że są one bardzo wydajne podczas użytkowania i służą do składowania na dużych wysokościach. W obecnych czasach są to najczęściej wykorzystywane wózki widłowe w różnych przedsiębiorstwach produkcyjnych i magazynach. Wózki widłowe boczne charakteryzują się też tym, że dzięki swojej innowacyjnej budowie służą do precyzyjnego poruszania się po bardzo wąskich korytarzach. Oprócz tego, są one także bardzo łatwe w obsłudze i tanie w utrzymaniu.

Z kolei, jeżeli chodzi o wózki widłowe elektryczne to trzeba o nich powiedzieć przede wszystkim to, iż wyposażone zostały one w silnik napędowy. Wózki widłowe elektryczne wykazują bardzo niską emisyjność, w związku z tym są bezpieczne dla środowiska. Maszyna ta bazuje również na niskim poziomie hałasu, który wynosi nie więcej niż 70db. Ten rodzaj wózku bardzo dobrze sprawdzi się w pracy wewnątrz budynku.

Jak długo są ważne uprawnienia na wózki widłowe?

Uzyskanie uprawnienia na wózki widłowe mają termin dożywotni. Aczkolwiek trzeba powiedzieć, że osoby, które zdawały egzamin państwowy w celu uzyskania takich uprawnień przed 1 stycznia 2019 roku to ich uprawnienia były ważne wyłącznie przez 5 lat. Po upływie tego okresu wymagane było odnowienie licencji na prowadzenie takich urządzeń.

Dodaj komentarz