Szwedzki stół w domu – przyjęcia w małych mieszkaniach

Szwedzki stół w domu – przyjęcia w małych mieszkaniach

Polska gościnność znana jest na całym świecie. Zapraszając znajomych zazwyczaj suto i uroczyście zastawiamy stół. Współczesne warunki mieszkaniowe rzadko pozwalają na rozmieszczenie gości przy jednym stole. Zdecydowanie wygodniejszą formą zarówno dla pani domu, jak i dla zaproszonych gości jest stół szwedzki. Nie tylko pozwala na swobodny dostęp do potraw, ale ułatwia konwersację wśród biesiadników.
Przy odrobinie kreatywności nawet w najmniejszym mieszkaniu możemy przygotować fantastyczne przyjęcie. Stworzenie stołu szwedzkiego wymaga w takim miejscu pomysłowości. Z powodzeniem można go wykonać z rozsuwanego stolika czy biurka, do którego goście będą mieli swobodny dostęp.
Przygotowując bufet szwedzki, należy kierować się kilkoma prostymi zasadami:
1. Do przykrycia stołu używamy białych bądź kolorowych obrusów. Jeśli mamy mały stolik możemy ułożyć dekoracyjne maty stołowe, dostępne w każdym wielobranżowym sklepie. Dobrym rozwiązaniem są również jednorazowe papierowe obrusy.
2. Każdy stół nabierze uroczystego klimatu, jeśli postawimy na nim wazon z kwiatami, bądź dekoracyjne świece.
3. Jeśli dysponujemy niewielką ilością miejsca, wykorzystajmy parapety. Doskonale nadadzą się do ustawienia ciast oraz słodyczy, przeznaczonych do późniejszego spożycia.
4. Przygotowane potrawy należy ustawić w taki sposób, aby każdy gość miał możliwość swobodnego częstowania się zarówno napojami, jak i potrawami.
5. Szkło przeznaczone do napojów oraz alkoholu umieszcza się na tacy. Gdy jest napełnione, można je swobodnie przenieść i częstować gości.
6. Menu powinno być dobrze skomponowane. Zazwyczaj krojenie potraw w przypadku bufetu szwedzkiego jest kłopotliwe, stąd też nie podaje się noży. W efekcie każda potrawa powinna być przygotowana i podana w taki sposób, aby nie wymagała tej czynności.
7. Gorące potrawy podajemy zaraz po spożyciu zakąsek takich jak: kanapki, sałatki bądź koreczki. Najlepiej, gdy gospodarze przyjęcia sami ja nakładają i podają gościom. Unikniemy wtedy niepotrzebnego zamieszania wokół stołu.
8. Słodkie wypieki oraz owoce powinny być wyeksponowane na paterach. Wrzątek przeznaczony do kawy bądź herbaty nalewamy w warnik, który utrzymuje stałą temperaturę i do tego jest znacznie wygodniejszy niż zwykłe termosy.
9. Podanie zarówno alkoholowych, jak i bezalkoholowych napojów następuje na początku przyjęcia. Zwykle towarzyszą im słone przekąski w niewielkich ilościach, m.in. słone herbatniki albo słone orzeszki.
Przyjęcia z udziałem stołu szwedzkiego stanowią doskonałe wyjście dla każdego przyjęcia. Bufet szwedzki pozwoli nam nie tylko właściwie ugościć zaproszone osoby. Wolną przestrzeń możemy wykorzystać na parkiet taneczny, który jest nieodzownym elementem spotkań towarzyskich.

Dodaj komentarz