Wyzwól emocję dziecka przez kreatywną zabawę

Wyzwól emocję dziecka przez kreatywną zabawę

Jest to idealna okazja, aby stać się kreatywnym w sposób, który pomoże dziecku odkryć swoje emocje. Możesz być kreatywny poprzez odgrywanie ról, budowanie ziemianek, dramę, pisanie, pieczenie, ogrodnictwo lub grę na instrumencie muzycznym, nawet jeśli nigdy na nim nie grałeś. Świat jest dla dzieci bardzo zagmatwanym miejscem, więc pozwólmy ich wyobraźni działać swobodnie, aby pomóc im to zrozumieć. Jest to również świetny sposób na stworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której dzieci będą mogły rozmawiać o trudnych emocjach.

Jak słuchać

Pamiętając o tym, naucz się słuchać. To, co działa dla Ciebie i co sprawia Ci przyjemność, może nie działać dla Twojego dziecka. Jeśli Twoim celem jest skłonienie dziecka do rozmowy o swoich uczuciach, stwórz środowisko, w którym będzie czuło się komfortowo i chętnie porozmawia o tym, co mu leży na sercu, i uważnie słuchaj, bez oceniania. Dzieciom nie jest łatwo wyrazić, jak się czują. Mogą mówić o problemie, ale mówienie o tym, jak się czują w związku z jakąś sprawą, to już zupełnie inna sprawa. Spróbuj zadawać pytania dostosowane do wieku, które dodadzą im pewności siebie i pozwolą mówić otwarcie.

Małe sposoby na radzenie sobie z dużymi emocjami

Jak można im pomóc, gdy są zdenerwowane? Uspokojenie się jest trudne, gdy emocje są wysokie, więc doskonałą techniką, którą stosuję od kiedy moje dzieci były małe, jest uziemienie. Robimy to poprzez łączenie się z otaczającym nas światem, nie skupiając się na tym, co spowodowało zdenerwowanie. Kiedy pojawia się ten poziom niepokoju, dzieci tracą zdolność komunikowania się z częścią mózgu odpowiedzialną za podejmowanie decyzji i rozumowanie.

Mózg łatwiej się angażuje, gdy skupiamy się na odkrywaniu otaczającego nas świata poprzez znalezienie nowego przedmiotu zainteresowania. Ile różnych rzeczy możesz usłyszeć? Co mogą powąchać? Ile przedmiotów o określonym kolorze mogą zobaczyć? Uziemienie pomaga dzieciom połączyć się i być obecnym w danej chwili oraz być świadomym tych myśli i działań. Jeśli nauczą się, jak być samoświadomym i co robić w młodym wieku, jest mniej prawdopodobne, że będą cierpieć na problemy ze zdrowiem psychicznym, gdy będą starsze.

Opowiedz mi historię…

Rozpoczęcie opowiadania historii jest łatwiejsze niż myślisz. Dobrym miejscem do rozpoczęcia są ulubione opowieści Twojego dziecka. Nie ograniczają się one do książek. Świetne pomysły mogą pochodzić z ich ulubionego filmu, programu telewizyjnego, komiksów, zabawek, gier, a nawet wydarzeń sportowych. Każdy temat, który angażuje uwagę i wyobraźnię dziecka, będzie działał.

Stwórz stabilną rutynę

Dzieci potrzebują przewidywalności, aby się rozwijać, a stworzenie stabilnego środowiska, w którym będą czuły się bezpiecznie, jest najważniejsze. Zakłócenie ich codziennej rutyny w ostatnim czasie oznacza, że na rodzicu spoczywa obowiązek znalezienia stabilizacji, która będzie działać zarówno dla nich, jak i dla Ciebie. Umożliwia to również przekazanie jasnego, spójnego komunikatu.

Nie trzeba dodawać, że dobra dieta i ćwiczenia fizyczne są dobre nie tylko dla dobrego samopoczucia fizycznego, ale i psychicznego. Wyjście na świeże powietrze, kontakt z naturą, zwiedzanie to wszystko zdrowe sposoby na spalanie energii i wspomaganie lepszego snu.

Ważne jest również, aby skupić się na dobrym samopoczuciu rodziców. Wszyscy chcemy być najlepszą wersją samych siebie, więc w miarę możliwości poświęcaj czas dla siebie, czy to biegając, czy relaksując się przy filiżance herbaty, te chwile uważności są kluczowe dla twojego dobrego samopoczucia psychicznego i wychowania zrównoważonej, szczęśliwej rodziny.

Dodaj komentarz