Mediacje, czyli dlaczego warto dążyć do polubownego rozwiązania sporów

Mediacje, czyli dlaczego warto dążyć do polubownego rozwiązania sporów

Mediacje, czyli dlaczego warto dążyć do polubownego rozwiązania sporów

Mediacja to próba polubownego rozwiązania sprawy. Odbywa się ona w obecności bezstronnego mediatora, który pomaga porozumieć się. Należy zaznaczyć, że mediacje mają charakter dobrowolny. Nie można zmusić żadnej ze stron do nawiązania porozumienia. Warto wiedzieć, że jest to jedynie próba polubownego rozwiązania sporu, która do niczego nie zobowiązuje. W każdym momencie można zrezygnować z mediacji.

Zadowolenie obu stron

Spory sądowe zwykle skutecznie niszczą jakiekolwiek relacje. W przypadku mediacji istnieje duża szansa na to, że obie strony będą zadowolone. Istotnym jest to, aby wypracować takie rozwiązanie, które dla każdego będzie satysfakcjonujące. Żadna strona nie może być pokrzywdzona. Mediator na nikogo nie wywiera wpływu. Jeśli mediacja zakończy się pomyślnie, wszyscy jej uczestnicy mogą czuć się wygrani.

Na zakończenie spraw sądowych możemy czekać miesiącami. Mediacje to z reguły krótkie spotkania, które umożliwiają wypracowanie optymalnego rozwiązania. Nierzadko wystarczy tylko jedno spotkanie z mediatorem, aby całkowicie zamknąć daną sprawę. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku, jednak z pewnością spór zostanie zażegnany o wiele szybciej.

Niższe koszty

Sprawa, która trafiła do sądu może nas sporo kosztować. Istnieje duże ryzyko, że to właśnie my zostaniemy obarczeni kosztami sądowymi, które nie należą do małych. W przypadku mediacji nie ma tego problemu. Tutaj koszt rozkłada się równomiernie, a dodatkowo jest on bardzo niski. To świetna opcja dla wszystkich, którzy chcą zaoszczędzić pieniądze.

Mediator jest także objęty tajemnicą zawodową. Nie musimy obawiać się, że to, co powiemy na spotkaniu mediacyjnym zostanie wykorzystane przeciwko nam. Poruszane sprawy pozostaną wyłącznie w wąskim gronie osób. Poufność daje nam poczucie swobody i komfortu psychicznego. Nie trzeba obawiać się o ochronę interesów. Mediator tworzy dokument, jednak znajdują się w nim wyłącznie informacje ogólne, czyli m. in. dane uczestników mediacji czy data i miejsce mediacji.

W przypadku postępowania sądowego nie mamy pewności, jaki zapadnie wyrok. Być może będzie on tylko częściowo zgodny z naszymi założeniami. Mediacja daje nam pełną kontrolę nad sytuacją. Jej rezultaty będą nam znane jeszcze przed akceptacją ugody. Sprawa zakończy się tak, jak tego chcemy, dzięki czemu unikniemy przykrej niespodzianki.

O porady eksperta zapytaj na www.mediatorpoznań.pl.

Dodaj komentarz