Na czym polega kopanie (mining) kryptowalut – podstawy.

Na czym polega kopanie (mining) kryptowalut – podstawy.

W związku z rosnącą popularnością i rozpowszechnianiem się różnych kryptowalut, zwłaszcza bitcoina, coraz częściej używa się pokrewnego terminu “mining”. Słowo to tłumaczy się z języka angielskiego jako “wydobycie”, “kopanie”. W przypadku kryptowalut termin ten odnosi się do procesu wykorzystywania zasobów komputerowych do przetwarzania transakcji w systemie płatniczym poprzez tworzenie nowych bloków, zabezpieczanie ich i tworzenie nowych rekordów we wspólnej bazie danych.

Co to jest mining?

Mining to wydobywanie kryptowalut, najczęściej bitcoinów, ze względu na ich największe zapotrzebowanie i popularność na dzisiejszym rynku. Zasadniczo właściciel komputera, wykorzystując jego zasoby do uruchomienia wirtualnego systemu płatności, gromadzi i przetwarza informacje o aktualnie przeprowadzanych transakcjach kryptowalutowych. Czynności te są niezbędne do przeprowadzania transakcji, zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa i sprawnego działania całego zdecentralizowanego systemu peer-to-peer. Im więcej górników, czyli zasobów komputerowych, jest zaangażowanych w proces, tym bardziej niezawodny i stabilny jest system.

Zasada działania

Właściciel zasobu komputerowego otrzymuje za przetwarzanie informacji wynagrodzenie w postaci opłaty ustalonej przez właściciela wirtualnego pieniądza lub opłatę w postaci części kryptowaluty emitowanej w procesie wydobycia. Na tym opiera się jedna z głównych zasad systemów płatności, w których wykorzystuje się bitcoiny i inne waluty wirtualne. Transakcje o najwyższych opłatach są przetwarzane i realizowane w pierwszej kolejności.

Dlaczego bitcoin potrzebuje górników?

Należy zrozumieć, że powszechne przekonanie, iż zapotrzebowanie na wydobycie i górników zniknie po wypuszczeniu ostatniego bitcoina, jest bardzo dalekie od prawdy. Jak wspomniano wcześniej, równie ważne funkcje górnictwa to przetwarzanie informacji, przeprowadzanie transakcji i zabezpieczanie funkcjonowania systemu płatniczego. Oczywiście tego rodzaju praca będzie zawsze potrzebna.

Wydobywanie bitcoinów

Zdecydowanie najpopularniejszą obecnie kryptowalutą jest bitcoin, stworzony w latach 2008-2009 przez Satoshi Nakamoto. Z tego właśnie powodu coraz częściej podejmuje się decyzję o wydobywaniu tego konkretnego rodzaju wirtualnych pieniędzy. Należy jednak pamiętać, że minusem tej popularności jest ilość zasobów potrzebnych do jej przetworzenia. Dlatego dziś, aby naprawdę zarabiać na wydobywaniu bitcoinów, trzeba dysponować bardzo dużą mocą obliczeniową.

Co to jest farma miningowa?

Farma górnicza to pewna liczba komputerów lub serwerów połączonych w jeden system. Jednocześnie w różnych momentach i dla różnych kryptowalut używany jest inny sprzęt. Na przykład kilka lat temu do “wydobywania” bitcoinów używano głównie kart graficznych, a następnie zastąpiono je specjalnie zaprojektowanymi procesorami (ASIC). Jednak niektóre kryptowaluty, takie jak druga pod względem popularności Ethereum, są nadal najskuteczniej wydobywane przy użyciu wysokowydajnych kart graficznych.

Sprzęt górniczy

Proste systemy wydobywcze, które były skuteczne jeszcze kilka lat temu, wymagały następującego sprzętu — 2-3 kart graficznych, płyty głównej, procesora, pamięci RAM i pamięci stałej oraz zasilacza. Oczywiście, aby połączyć się z systemem, należało zainstalować odpowiednie oprogramowanie, które było ogólnie dostępne. Ważnym zasobem, który jest zużywany w procesie wydobycia w dużych ilościach, jest energia elektryczna.

Oprogramowanie górnicze

Obecnie powstało wiele różnych programów, które można wykorzystać do wydobywania kryptowalut. O wyborze konkretnego produktu decydują przede wszystkim możliwości komputera użytkownika. Oczywiście, w przypadku różnych konfiguracji i mocy obliczeniowej skuteczność różnych programów nie będzie taka sama.

Najprostszą opcją wydobywczą jest korzystanie z puli w chmurze. W tym przypadku użytkownik wynajmuje lub kupuje urządzenie od wyspecjalizowanej firmy wraz z zainstalowanym na nim oprogramowaniem. Jednak w większości przypadków koszt wynajmu lub zakupu zasobów jest dość wysoki.

Schematy miningu

Najprostszy schemat wydobywania polega na zainstalowaniu na komputerze specjalnego oprogramowania, a następnie podłączeniu jego zasobów do systemu płatności.

Pule wydobywcze

Ważną zasadą działania najpopularniejszego systemu płatności w walucie wirtualnej jest losowa dystrybucja emitowanych bitcoinów. Aby uczynić ten proces bardziej przewidywalnym i sprawiedliwym, stworzono usługi online, zwane pulami wydobywczymi. Indywidualni użytkownicy udostępniają pulom dostępną moc obliczeniową komputera. Ostatecznie otrzymane jako nagroda emisyjna bitcoiny są dzielone między członków puli zgodnie z jej zasadami. Funkcje oprogramowania pozwalają użytkownikom pracować w grupie znacznie wydajniej niż w pojedynkę, co doprowadza do rozpowszechnienia się tego typu wydobycia.

Pule chmurowe

W dzisiejszych czasach, aby efektywnie zajmować się górnictwem, trzeba dysponować sporą mocą obliczeniową. Oczywiście zdobycie tak potężnych komputerów wymaga znacznych środków finansowych, którymi pojedyncza osoba raczej nie dysponuje. W rezultacie narodził się nowy rodzaj puli, zwany pulą chmurową. Zakłada ona zakup lub dzierżawę mocy obliczeniowej od wyspecjalizowanych firm dysponujących odpowiednim sprzętem.

W tym przypadku wszystkie transakcje są przeprowadzane przez Internet, a schemat interakcji wygląda następująco. Wyspecjalizowana firma otrzymuje od klienta środki w postaci zysku, które są niezbędne do jej dalszego rozwoju i zakupu nowych, wydajniejszych komputerów, natomiast do dyspozycji użytkownika pozostaje wydobycie na najnowocześniejszym i progresywnym sprzęcie.

Górnictwo ukryte

Ukryte wydobywanie odnosi się do wykorzystywania cudzej mocy obliczeniowej do generowania kryptowalut, głównie bitcoina. Może to być na przykład uruchomienie przez pracownika odpowiednich usług na komputerze należącym do firmy lub użycie specjalnego oprogramowania wbudowanego w komputery innych firm w postaci wirusów.

Ostatnio często pojawiają się doniesienia, że niektóre popularne witryny internetowe zawierają elementy oprogramowania, które umożliwiają wydobywanie danych z zasobów komputerów odwiedzających. Oczywiście trudno nazwać taką działalność legalną. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę złożoność problemu, walka z takimi przejawami nie jest łatwa.

Perspektywy dla górnictwa

Wraz ze wzrostem popularności wirtualnej waluty coraz trudniej jest osiągać zyski z jej wydobycia. Wynika to nie tylko ze wzrostu liczby uczestników, ale także z napływu znacznych środków finansowych do tego segmentu rynku. W rezultacie górnictwo indywidualne staje się po prostu nieopłacalne i nierentowne.

Innym potencjalnym zagrożeniem jest fakt, że niektóre najnowsze kryptowaluty nie pozwalają na wydobycie. Do takich walut wirtualnych należą na przykład Ripple i IOTA, które w ostatnich latach odnotowują stały wzrost.

Ile można zarobić?

Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile można potencjalnie zarobić na górnictwie, jest prawie niemożliwe. Wynika to z faktu, że mining jest uzależniony od wielu trudnych do przewidzenia czynników, takich jak aktualny kurs danej kryptowaluty i jej dynamika, wysokość nakładów inwestycyjnych na wydobycie, liczba uczestników procesu “wydobywania” itp.

Należy jednak pamiętać, że wzrost ogólnej kapitalizacji rynku wirtualnych środków pieniężnych oznacza, że średni okres zwrotu z inwestycji stale rośnie. Na przykład jeszcze niedawno inwestycje w wydobycie bitcoinów zwracały się w ciągu 2-3 miesięcy, przynosząc dalsze zyski, a próg wejścia był dość niski. Obecnie, aby rozpocząć efektywne wydobywanie najpopularniejszej kryptowaluty, potrzebna jest poważna suma pieniędzy, wynosząca co najmniej kilka tysięcy dolarów. Okres zwrotu nakładów wynosi 9-12 miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet dłużej.

Dodaj komentarz