Najbardziej wyjątkowe jeziora na świecie

Najbardziej wyjątkowe jeziora na świecie

Matka natura potrafi zaskoczyć nie jedną osobę tym, co stworzyła. Prócz zwykłych jezior, które doskonale zna każdy z nas, stworzyła także kilka całkowicie wyjątkowych. Słone, kolorowe, wulkaniczne i bulgoczące – to tylko część z nich, która może Cię zaskoczyć. Poznaj najbardziej wyjątkowe jeziora na świecie.

Jezioro na wulkanie Kelimutu

Wulkan ten znajduje się na Indonezyjskiej wyspie Flores i co ciekawe, w jego kraterze znajdują się trzy kolorowe jeziora. Wygląda to bardzo wyjątkowo, ponieważ każde z jezior ma inny kolor, który potrafi zmienić się z dnia na dzień. Mają na to wpływ reakcje chemiczne, które zachodzą między minerałami a gazami, które wydobywają się z wulkanu. Woda najczęściej przybiera kolor zielony i niebieski, ale zdarza się i tak, że staje się czerwona, a nawet czarna. Miejscowi uważają, że jest to miejsce spoczynku martwych dusz, do którego lepiej się nie zapuszczać.

Jezioro Toba

W naszym rankingu najbardziej wyjątkowych jezior nie może także zabraknąć wulkanicznego jeziora Toba. Znajduje się ono na Sumatrze i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek Indonezji. Toba zadziwia nie tylko swoimi rozmiarami (100 km długości i 35 km szerokości), ale także historią powstania. Jezioro powstało ponad 70 000 lat temu w wyniku wybuchu superwulkanu. Uważa się, że był to jeden z najpotężniejszych wybuchów w dziejach świata i znacząco wpłynął na warunki klimatyczne w tamtejszym okresie. Zaraz po wybuchu zapanowała nuklearna zima, która zagrażała gatunkowi ludzkiemu. Stało się tak, ponieważ podczas wybuchu, wulkan wypuścił do atmosfery mnóstwo pyłów, które wytworzyły tony kwasu siarkowego, który odbijał światło słoneczne i unosił się w atmosferze jeszcze przez bardzo długi czas.

Diabelskie Jezioro

W północnej części Nowej Zelandii znajduje się jedna z największych atrakcji – Devil’s Bath. Stworzyło się ono samoistnie poprzez aktywność geotermalną i wulkaniczną, która występuje w tamtych terenach. Najbardziej zadziwiający jest jednak kolor wody, która się w nim znajduje, ponieważ przybiera intensywnie zielony, wręcz neonowy odcień. Co więcej, woda wrze, paruje i pojawiają się na niej wybuchające bąble. Temperatura jeziora sięga 200 stopni Celsjusza i nieprzyjemnie pachnie. Łatwo jest się więc domyślić, że kąpiel w nim jest zakazana i jest ono jedynie atrakcją turystyczną. Diabelskie jezioro wygląda wręcz surrealistycznie, a jego kolor, temperatura i reakcje, które w nim zachodzą, spowodowały, że zyskał swoją nazwę.

Dodaj komentarz