Grzejniki pokojowe – jak wybrać?

Grzejniki pokojowe – jak wybrać?

Efektowny wystrój wnętrza domu czy mieszkania to marzenie sporej części społeczeństwa. Zapewne niejednokrotnie zastanawialiśmy się, jak pozbyć się nieestetycznych grzejników, które zagracają ścianę i nie do końca wpisują się w nasze wyobrażenia. Współcześnie jednak, na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli, które pełnią nie tylko funkcję grzewczą, ale także świetnie wyglądają i wręcz stanowią stylowy dodatek. Na co zatem zwrócić uwagę podczas zakupów?

Jakie są rodzaje grzejników pokojowych?

W ofercie sklepów specjalistycznych znajdują się grzejniki pokojowe o różnych kształtach i rozmiarach, dzięki czemu mamy możliwość optymalnego dopasowania ich do swoich potrzeb. Do pomieszczeń, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca, poleca się grzejniki płytowe. Mają one niewielką pojemność wodną, przez co zwiększają oszczędność w zużyciu energii. Dostępne są także wersje członowe oraz konwektorowe. Pierwsze z nich to najczęściej wyroby żeliwne lub stalowe, składające się z połączonych ze sobą członów. Drugi rodzaj to konstrukcja miedzianych rur, która pokryta jest aluminiowymi blachami zamkniętymi w obudowie. W łazienkach z kolei najczęściej wykorzystywane są grzejniki drabinkowe. Świetnie sprawdzają się przy suszeniu ręczników i ubrań dzięki specyficznej konstrukcji – poziomym rurkom podłączonym do pionowych kolektorów. Również w łazienkach, często można spotkać kaloryfery dekoracyjne, które są połączeniem kilku modeli a ich wygląd klient może sam dobrać i ewentualnie zmodyfikować.

Na co zwrócić uwagę kupując grzejniki pokojowe?

Najważniejszym parametrem jest moc. Musi być ona adekwatna do funkcji, jaką będą spełniały grzejniki pokojowe, a także do wielkości pomieszczenia i jego przeznaczenia. Duże znaczenie w tym względzie ma również fakt, czy mieszkanie znajduje się na parterze, czy może na wyższym piętrze budynku. Niejednokrotnie, niezbędna moc kaloryferów jest podawana przez projektantów i inwestorów już na samym etapie projektowania, co znacznie ułatwia wybór.

Istotny jest również wymiar kaloryfera. Nie bez znaczenia jest także miejsce, w jakim zostanie on zamontowany. Najlepszym miejscem na podłączenie jest niewątpliwie ściana pod oknem, gdyż to właśnie tam odnotowuje się największe straty ciepła. Producenci oferują szeroki wachlarz modeli o różnej długości i wysokości, co pozwala na optymalne dopasowanie rozmiaru do indywidualnych potrzeb. Jeśli jednak nie do końca jesteśmy pewni, jakiej mocy i wymiaru potrzebujemy, warto poprosić o pomoc specjalistę, który wszystko dokładnie rozplanuje i wyliczy. W ten sposób zyskamy pewność, że wnętrze będzie odpowiednio dogrzane.

Dodaj komentarz