Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku

Do przechowywania danych na naszym komputerze służy zamontowany w nim dysk twardy, który jest nośnikiem wielu plików zapisanych w komputerze. To na nim instalujemy programy i system operacyjny niezbędny do działania naszego sprzętu. Kupując komputer, bądź laptop klienci zwracają dużą uwagę na rodzaj dysku zamontowanego w jego wnętrzu. Najważniejsze jego parametry to dostępna pojemność, czas dostępu do danych, prędkość obrotowa, szybkość transmisji danych i możliwy czas bezawaryjnej pracy.

Niekiedy zdarza się, że dysk może zostać uszkodzony i nie ma już możliwości do swobodnego dostępu do naszych danych i plików zapisanych na nim. Co wtedy zrobić? Czy jest jakiś sposób na odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku?

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku – dostępne metody i ich rezultaty

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku jest jak najbardziej możliwe, lecz należy wiedzieć, że jest to stosunkowo drogi i dość długi proces. W grę wchodzą poszukiwania części zamiennych i próby naprawy uszkodzonego urządzenia. Dzięki pomocy wyspecjalizowanej osoby, która zna się na informatyce i sprawach technicznych i może podjąć się tej naprawy, mamy spore szanse by odzyskać utracone dane.

Niestety na naszym rynku nie ma możliwości kupna części zamiennych, należy więc wykorzystać inny pasujący dysk by przełożyć jego części do naszego. Ciągły postęp technologiczny doprowadza do tego, że ten sam model dysku twardego w zależności od daty produkcji ma inne oprogramowanie lub inne elementy. Dlatego odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku to naprawdę trudny i mozolny temat lecz nie powiedziane, że niemożliwy.

Do pomocy nad całą procedurą naprawy istnieją specjalistyczne programy, które służą do odzyskania utraconych danych. Istnieją specjalistyczne serwisy komputerowe, które zajmują się odzyskiwanie danych. W ich ofercie znaleźć można darmową wycenę. Posiadają bardzo duże magazyny z różnego rodzaju nośnikami, w tym też i dyski twarde, które przeznaczone są na części. Doświadczone osoby, pracujące w takiej firmie posiadają niezbędną wiedzę na temat prawie każdego dysku, jego działania i parametrów. Tak więc bezpiecznie można powierzyć swoje urządzenie.

Czy mogę to zrobić samemu?

Istnieją również domowe metody odzyskania danych z dysku twardego, ale nie każdy z nas jest informatykiem czy elektrykiem i często zamiast zaradzić usterce to jeszcze bardziej pogarszamy sytuację. Dzisiejsza technologia jest naprawdę zaawansowana dlatego nie warto ryzykować aby samodzielnie odzyskać swoje dane, powierzmy tą sprawę profesjonalistą.

Ważna sprawa to taka, że należy co jakiś czas robić kopię zapasową by uchronić się od powyższego problemu. Musimy wziąć sprawy w swoje ręce i zadbać o swoje dane i ważne pliki zapisane na dysku swojego komputera.

Dodaj komentarz