Porady dla początkujących wegan

Porady dla początkujących wegan

Dbając o swoje zdrowie, powinieneś koncentrować się przede wszystkim na swoim stylu żywienia. Jeżeli bowiem to on pozostawia wiele do życzenia, istnieje spore ryzyko, że wskutek tego sam przyciągasz do siebie kolejne schorzenia, dolegliwości i inne problemy zdrowotne. Ale tak nie musi wcale być. Akurat sposób odżywiania zawsze można zmienić, by nareszcie dostarczać organizmowi to, dzięki czemu będzie on wspaniale funkcjonować. Za jedną z najzdrowszych diet świata uchodzi teraz dieta wegańska. Jeżeli miałeś już okazję co nieco o niej poczytać, na pewno wiesz, że akurat z powodów zdrowotnych warto na nią przejść. Wiesz też jednak, że proste to nie będzie. W razie gdybyś w trakcie zmieniania swojego sposobu życia natknął się na jakiekolwiek związane z tym trudności, zajrzyj więc do poniższego tekstu. Odnajdziesz w nim bezcenne wskazówki kierowane właśnie do początkujących wegan.

Dieta wegańska a jedzenie na mieście
Chyba każdy człowiek lubi od czasu do czasu zjeść coś na mieście. Nie zawsze masz czas i ochotę na to, by robić zakupy spożywcze i na szybko przygotowywać jakiś obiad czy kolację – w takich momentach dużo łatwiej zamówić sobie coś na wynos albo udać się ze znajomymi do ulubionej knajpki. Dawniej takie momenty były dla ciebie czystą frajdą, teraz jednak mogą przerodzić się w poważne wyzwanie. Na szczęście czasy się zmieniają. Jeszcze kilka lat temu na polskim rynku gastronomicznym nie było zbyt wielu knajp wegańskich, jednakże teraz pojawiają się one nawet w mniejszych miasteczkach. W razie gdyby jednak znajomi zaprosili cię do typowego baru mięsnego, zawsze możesz zamówić sobie sałatkę, upewniając się tylko u kelnera, czy nie zawiera ona śmietany albo jogurtu. No i bez problemu znajdziesz też wiele wegańskich opcji w zwykłych sklepach spożywczych. Jeżeli więc zapomnisz o śniadaniu, sięgnij po prostu po małą paczkę orzechów i dodaj do nich świeżo wyciskany sok z warzyw oraz owoce. Taki posiłek na pewno zaspokoi twój głód, a jednocześnie nie wybije cię z weganizmu.

Zadbaj o wartość odżywczą posiłków
Błędem jest myślenie, że dieta wegańska ma po prostu nie zawierać mięsa, jajek czy nabiału. Ludzie, którzy na nią przechodzą, robią to zwykle z myślą o swoim zdrowiu, tak więc powinni przyłożyć się do tego, by stworzyć z niej coś wartościowego i odżywczego. Też musisz to zrobić. Nie możesz dopuścić do tego, by od momentu przejścia na dietę wegańską twojemu organizmowi zaczęło czegoś brakować, a tak niestety często się dzieje, gdyż to właśnie mięso oraz nabiał są najlepszymi źródłami wapnia, białka i witamin z grupy B. Teraz te jakże ważne składniki odżywcze musisz dostarczać sobie wraz z produktami roślinnymi bądź zbożowymi. Da się to zrobić. Wapń znajdziesz m.in. w nasionach chia, sezamie czy zielonych liściach warzyw. Szukaj go również w napojach roślinnych, które często są nim dodatkowo wzbogacane, dzięki czemu doskonale zastępują krowie mleko, będące jednym z głównych źródeł białka w diecie. Z kolei białko dostarczysz sobie poprzez wprowadzenie do jadłospisu produktów takich jak: rośliny strączkowe, soja, tofu oraz orzechy. No i nie zapominaj o witaminach z grupy B. Tak naprawdę żadna dieta wegetariańska czy wegańska nie jest w stanie dostarczyć ich w optymalnej ilości, tak więc akurat te składniki odżywcze najlepiej przyjmować w suplementach diety lub lekach.

A gdyby tak zacząć od wegetarianizmu?
Jeżeli natomiast już teraz masz wrażenie, że dieta wegańska totalnie cię przerośnie i w żadnym wypadku nie zdołasz utrzymać jej dłużej niżeli przez jeden miesiąc, zacznij swoją przygodę z nowym trybem żywienia od… wegetarianizmu. To również jest bardzo dobra metoda na zadbanie o własne zdrowie. Wegetarianizm nie jest aż tak rygorystyczny jak weganizm, ponieważ dopuszcza jedzenie nabiału, a czasem nawet i jajek. Jedyne, z czego musisz zrezygnować na diecie wegetariańskiej, to oczywiście mięso. Akurat od niego łatwo jednak można się odzwyczaić. Niemalże w każdej potrawie jesteś w stanie zastąpić mięso tofu, soczewicą bądź ciecierzycą czy jajkami.

Dodaj komentarz