Pożyczki pozabankowe na raty – czy to bezpieczne i opłacalne?

Pożyczki pozabankowe na raty – czy to bezpieczne i opłacalne?

Pożyczki pozabankowe na raty udzielane przez firmy pozabankowe są świetną alternatywą do produktów bankowych. Ich otrzymanie wiąże się z minimum formalności, są przeznaczone dla osób o zróżnicowanej sytuacji finansowej. Co zrobić, aby otrzymać pożyczkę na raty? Jak wygląda proces pożyczkowy?

Pożyczki pozabankowe na raty – kto może z nich korzystać?

Jeszcze kilkanaście lat temu oferty firm pożyczkowych budziły strach, korzystały z nich tylko osoby w sytuacji bez wyjścia. Parabanki same ustalały sobie zasady, pożyczki miały horrendalnie wysokie oprocentowanie, a brak terminowej spłaty wiązał się z wizytą windykatorów. Dziś jest zupełnie inaczej. Działalność firm pożyczkowych jest regularnie kontrolowana, parabanki muszą przestrzegać Kodeksu Cywilnego,ustawy o kredycie konsumenckim oraz Ustawy Antylichwiarskiej.Pozabankowe firmy pożyczkowenie mogą samodzielnie ustalać wysokości kosztów. Pożyczki ratalne z parabanków są droższe niż z banków, ale wymagają mniej formalności, większość wniosków przechodzi pozytywną weryfikację. To wszystko powoduje, że grupa osób, która korzysta z pożyczek pozabankowych na raty, jest bardzo zróżnicowana. Interesują się nimi m.in.:

 • Osoby, którym zależy na czasie i chcą uniknąć czasochłonnych, bankowych formalności,
 • Osoby, które nie mają udokumentowanego dochodu, pracują np. na umowę zlecenie lub pracują na czarno,
 • Osoby bez pracy, które żyją z zasiłku lub zapomóg,
 • Zadłużeni, którzy nie mają szans na pożyczkę ratalną z banku,
 • Studenci, którzy nie mają odpowiedniej wiarygodności dla banków,
 • Emeryci i renciści, którzy wykazują niski dochód,
 • Młode osoby, które nie zdążyły wyrobić sobie historii kredytowej.

Z pożyczek pozabankowych na raty mogą korzystać osoby pełnoletnie, choć niektóre parabanki wymagają, aby klienci mieli ukończone 21, a nawet 24 lata. Podawana jest również górna granica wieku, która waha się miedzy 65 a 75 lat. Inne wymogi to obywatelstwo polskie oraz pełna zdolność do czynności cywilno-prawnych (szerzej o tym m.in. tutaj: https://poradynacodzien.pl/pozyczki-pozabankowe-na-raty-bez-bik/). Pożyczkobiorcy muszą mieć konto osobiste w banku polskim, aktywny telefon komórkowy oraz pocztę mailową. Niektóre firmy pożyczkowe wymagają również podania źródła dochodu oraz określenia sytuacja rodzinnej.

Jak wnioskować o pożyczkę pozabankową na raty?

Firmy pożyczkowe działają zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie. Pożyczkobiorcy mogą wybrać, czy wolą złożyć wniosek w siedzibie parabanku, czy zdalnie, bez wychodzenia z domu. Ten drugi sposób jest dużo wygodniejszy, wybiera go większość zainteresowanych osób. Aby starać się o pożyczkę ratalną online, należy wybrać konkretną firmę, wejść na jej stronę internetową i zapoznać się z umieszczonymi informacjami. Jeżeli wszystko jest jasne, trzeba wypełnić formularz i podać takie dane jak:

 • Imię i nazwisko wnioskodawcy,
 • Adres,
 • Numer dowodu osobistego,
 • Data ważności dowodu osobistego,
 • Numer PESEL,
 • Adres poczty elektronicznej,
 • Aktywny numer telefonu,
 • Numer konta bankowego, które musi być własnością pożyczkobiorcy.

W formularzu należy również wskazać źródła dochodu. Nie musi to być stała umowa o pracę, ważne, aby klient miał regularne środki, które pozwolą mu na spłatę zobowiązania. Po odesłaniu dokumentu firma pożyczkowa musi potwierdzić tożsamość klienta. Zazwyczaj pożyczkobiorca musi zrobić przelew jednogroszowy lub zainstalować aplikacje, która łączy się z kontem i potwierdza dane osoby, która stara się o pożyczkę. Jeżeli nie pojawiają się żadne nieścisłości, parabank tworzy umowę pożyczką i wysyła ją na skrzynkę mailową klienta. Je akceptacja przez pożyczkobiorcę kończy proces pożyczkowy. Pieniądze wypłacane są najczęściej w ciągu kilkunastu minut od podpisania umowy.

Na co zwracać uwagę wybierając pożyczkę na raty?

Firmy pożyczkowe mają w swojej ofercie liczne pożyczki ratalne. Wybór nie jest łatwy, ponieważ każdy parabank reklamuje się jako najlepszy, z najkorzystniejszą ofertą. Aby nie przepłacać, warto porównać podstawowe parametry. Można to zrobić samodzielnie, ale dużo lepszym i skuteczniejszym sposobem jest skorzystanie z darmowych porównywarek czy rankingów. To wygodne narzędzia, które w jednym miejscu skupiają kilkanaście sprawdzonych ofert. Bardzo ważnym parametrem jest okres kredytowania oraz kwota oferowanej pożyczki. Firmy pożyczkowe proponują zwykle kwoty od kilkuset złotych do 20-30 tys. złotych. Spłata rozłożona jest na maksymalnie 36 miesięcy. Na lepsze warunki mogą liczyć stali, sprawdzeni klienci. Dla nowych pożyczkobiorców przeznaczone są darmowe pożyczki na raty dla nowych klientów. RRSO w takim wypadku wynosi zero, co oznacza, że klient spłaca dokładnie tyle samo, ile pożyczył. Decydując się na pożyczkę, warto zwrócić jeszcze uwagę na:

 • oprocentowanie,
 • wysokość RRSO,
 • wysokość raty miesięcznej,
 • warunki przyznania pożyczki ratalnej,
 • wiarygodność firmy pożyczkowej.

Pożyczki pozabankowe na ratyto wygodne rozwiązanie, dzięki któremu można pożyczyć pieniądze i uporać się z zaległymi opłatami czy zobowiązaniami. Warto jednak pamiętać, że powinny być użytkowane rozsądnie, bo tylko wtedy spełnią swoje zadanie.

Dodaj komentarz