Pralki nowe, pralki używane, czy naprawa?

Pralki nowe, pralki używane, czy naprawa?

Każdy, kto doświadczył awarii lub całkowitego uszkodzenia pralki musi szybko podjąć decyzję o zakupienie innego sprzętu albo jego naprawie. Niestety z tą decyzją nie można zwlekać zbyt długo, gdyż pralka to jedno z tych urządzeń, bez których trudno w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie funkcjonowanie gospodarstwa domowego. Zatem, jaki mamy wybór i czy musimy kupować nowy sprzęt?

Zakup pralki

Do wyboru są dwie opcje, gdyż można zdecydować się na kupno nowego urządzenia lub odkupić od kogoś używany sprzęt, po niższej cenie. Oczywiście duże znaczenie ma to, ile jest się w stanie zainwestować w kolejną pralkę do swojego domu.

Jeśli cena dla kupującego nie ma znaczenia, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup nowej pralki. Największą zaletą tego wyboru będzie zapewne gwarancja na urządzenie, która trwa zazwyczaj 24 miesiące, a na niektóre części jeszcze dłużej. Mając ten dokument jesteś spokojny przez kolejne co najmniej dwa lata, że jeśli nawet wystąpi jakaś kolejna awaria, to zostanie ona usunięta przez producenta. Dodatkowo nowe urządzenie to pewne źródło, z jakiego pochodzi, lepsza dostępność części zamiennych oraz gwarancja zastosowania najnowszych technologii.

Drugą opcją są pralki używane. W ich przypadku niestety nie masz pewności co do ich stanu technicznego, możesz jedynie ocenić stan wizualny, wysłuchać opinii sprzedającego i na tej podstawie podjąć decyzję o zakupie. Jest to opcja tańsza, ale i bardziej ryzykowna, dlatego powinny ją brać pod uwagę osoby, których nie stać na zakup nowego sprzętu. Nabywając pralkę kilkuletnią kupujący nie ma już gwarancji producenta, więc wszystkie kolejne naprawy będzie wykonywał na własny koszt. Sprawną pralkę używaną można kupić już za około 1/3 ceny nowej pralki, co stanowi spore oszczędności. Cena zależy od modelu, wieku pralki i stanu technicznego oraz wizualnego.

Naprawa pralki

Jeśli jednak osoba, która doświadczyła awarii pralki chce dokonać jej naprawy, także może spróbować to zrobić. Należy jednak wcześniej wziąć pod uwagę, czy to się w ogóle opłaca i czy jest możliwe. Czy nie taniej wyjdzie kupić sprawną używaną pralkę lub dopłacić niewiele do nowej pralki, nawet z niższej półki. Niestety serwis urządzeń AGD nie należy do najtańszych, a części nie dość, że drogie, to w przypadku starszych modeli mogą być już niedostępne. Dlatego ważne jest, aby wezwać dobrego serwisanta, który dobrze zdiagnozuje usterkę i poprawnie kalkuluje koszty naprawy. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że za taką diagnozę też zazwyczaj należy zapłacić.

Dlatego, mimo upływającego czasu na decyzję i zapełniającego się kosza na pranie, należ dobrze przeanalizować wszystkie możliwości i zastanowić się nad wyborem najlepszej opcji.

Dodaj komentarz