Rękawice robocze – najważniejsze informacje

Rękawice robocze – najważniejsze informacje

Praca fizyczna, w zależności od zajmowanego stanowiska, może zagrażać zdrowiu na wiele sposobów, natomiast nie da się ukryć, że niemal zawsze szczególnie podatne na wypadki i uszkodzenia są ręce. Problem jednak w tym, że z jednej strony wymagają one mocnej, wytrzymałej ochrony, ponieważ same w sobie są stosunkowo delikatne, a z drugiej, żeby móc wykonywać nimi precyzyjne operacje, niezbędna jest pewna swoboda ruchów.

Z tego względu dobranie właściwych rękawic nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. W takim razie, co trzeba wiedzieć o nich wiedzieć? Na jakie kategorie dzieli się rękawice robocze? Na co zwracać uwagę przy zakupie? Wszystkie najważniejsze informacje znajdują się poniżej.

Kategorie rękawic roboczych

Podobnie jak w przypadku innego rodzaju ubrań roboczych, rękawice dzieli się na trzy kategorie. Pierwsza z nich dotyczy rękawic do zastosowań ogólnych, kiedy zagrożenie jest minimalne, w związku z czym wystarczy minimalna ochrona. Rękawice należące do pierwszej kategorii ochronią przez znacznym zabrudzeniem rąk czy drobnymi zacięciami lub drzazgami, ale nie poradzą sobie w cięższych okolicznościach. Dlatego też pracownicy, którzy mają do czynienia z poważniejszymi zagrożeniami, powinni zaopatrzyć się w rękawice drugiej lub trzeciej kategorii.

Rękawice drugiej kategorii ochronią przed średnim ryzykiem. Znacznie trudniej jest je przeciąć czy przerwać niż rękawice pierwszej kategorii, mogą to być także rękawice odpowiednie do pracy w niskich lub wysokich temperaturach, a także przy maszynach wydzielających silne wibracje. Wśród rękawic drugiej kategorii może występować spora różnorodność w zależności od tego, dla jakiego rodzaju specjalisty są przeznaczone. Są to m.in. rękawice skórzane, ale też rękawice powlekane różnymi materiałami.

Jak łatwo się domyślić, rękawice trzeciej kategorii to rękawice robocze do zadań specjalnych. Wykorzystuje się je, kiedy ryzyko wystąpienia urazu jest bardzo wysokie lub zagrożenie jest bardzo poważne (czyli może skończyć się śmiercią lub poważnym uszkodzeniem ciała). Tego typu rękawice wykorzystują między innymi osoby pracujące z silnymi środkami chemicznymi.

Które rękawice wybrać?

Decydując się na konkretny model rękawic, powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy spełnia on normę odpowiednią dla zagrożeń związanych z naszym stanowiskiem. Jeśli przykładowo niezbędne jest, aby rękawice dostarczały ochrony przed zimnem, muszą one spełniać normę norma PN-EN511. Dla zagrożeń mechanicznych (na przykład przecięcia) będzie to norma PN-EN388.

Dodaj komentarz